| anonim_4396 a întrebat:

TPU.
Sunt nou in oras, am 14 ani si in toamna urmeaza primul meu an de liceu. Niste sfaturi care m-ar ajuta sa ma integrez?
De asemenea in Timisoara este des intalnit cazul de bullying in scoala?

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca sa treci peste timiditate in caz ca ea exista si vorbeste cu toti colegii tai. Peste tot exista bullying, nu doar in Timisoara, dar trebuie sa incerci sa te adaptezi la viata de liceu. De obicei cei care fac treaba asta sunt ori din clase mai mari ori din clasa ta si se poarta urat cu cei timizi mai ales dar si cu persoanele care considera ei ca nu au nimic in comun, persoane care sunt diferite ori slabe, care nu ar avea curaj sa le dea vreo replica si tac si inghit jignirile. Nu incerca sa pari ceea ce nu esti si mai ales, nu incerca sa faci ceea ce fac si ei doar ca sa fii intr-un grup, iar aici ma refer la lucruri naspa, cum ar fi fumatul, furatul etc.

| Zuzu1991 a răspuns:

Angajezi bodyguarzi profesionisti si nu te apropii de scoala fara protectie big grin

| Alverto a răspuns:

Salut
Pentru a te integra trebuie să comunicați cat mai mult încă din primele luni. Oricum in primul semestru nu va veți cunoaște așa că nu prea o să vorbiți, din semestrul II o să începeți să vă împrieteniti. Trebuie să te gândești cum vrei sa fii... Vrei sa fii tipul ce vorbește cu toți sau sa vorbească doar cu unul sau cu nimeni. Vrei sa fii de treabă sau arogant? Trebuie să fii tu, iar daca compoartamentul tau este unul nu tocmai bun trebuie să te gândești cum te comporți pentru că așa te va ști lumea toată perioada liceelui. Dar în final nu trebuie să te atașezi prea mult, fiindca veți face mulți lucuri diferite în viața. Și nu în ultimul rând nu trebuie sa ii tratezi ca pe niște printi și princese moștenitoare, daca nu vor sa te trateze bine nu ii baga nici tu in seama. Iar legat de bullying, nu poți știi gradul de bullying după orașe, ci de la liceu la liceu și generație la generație fiindcă de ex pe timpul lui nea Nicu nu își permitea nimeni sa fie descreierat sau sa consume droguri la licee cum se întâmplă acum pe la unele.