| anonim_4396 a întrebat:

Buna TpU.
Voi sunteti pro sau contra avort? Argumentati de ce.

38 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pro in cazul in care ai o problema serioasa de sanatate, in rest daca toate sunt bune, sunt contra. Atat accidental il faci iti asumi raspunderea sa il cresti.

| RAY a răspuns:

Eu am doua pareri ca ma tine tastatura

1, orice copil are dreptul sa traiasca, eu nu i-as cere la zdreanta aia sa avorteze
2, fiecare face ce vrea cu trupul lui sau cu embrionul din burtica, problema e cand ai embrion si te a lasat iubita ce te faci, cum ti-l scoate?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pro
asta e o alegere a fiecarei femei in parte.
nu e alegerea statului si mai ales nu e alegerea comentacilor de pe net, ca din spatele tastaturii e usor sa fii ipocrit si sa condamni avortul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Crimă.
Este ființă umană sau vierme?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi e indiferent.

| Mosotti a răspuns:

Eu sunt pro, fiecare democratic are dreptul de a face asta, nu mai suntem in comunism zic eu.
Nu toti au bani de protectii de ex pilule la femei, nu toti pot face cu protectie, am auzit multi barbati ca, cu cauciucul ala n-ar mai face in veci.

Asa ca se poate intampla sa ramana gravida, poate si accidental.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mamaaaa, iarasi intrebarea asta. "Sinteti pro sau contra operatiei de apendicita?" In principiu, avortul e o crima. Uneori e necesara. Sint intru totul impotriva folosirii avortului ca metoda contraceptiva, cum se intampla la noi. Inteleg ca ai avut unul-doua, dar deja de la al treilea e prostie si crima pura. Nu ma refer la cazurile unde e nevoie de avort pentru a salva mama sau pentru a scuti o biata fiinta de o existenta plina de chin.

| Freya1 a răspuns:

Pro.
Sunt pro pentru ca exista cazuri in care viitorul copil poate iesi cu malformatii urâte si daca il faci se va chinui si el si tu daca nu se va putea trata niciodata.Alt motiv ar putea fi violul, Dacă ești victima unui viol si rămâi însărcinată nu cred ca ai vrea sa păstrezi copilul.Sunt femei ce isi pot ura propriul copil ce nu are nici o vina din cauza monstrului ce a abuzat-o.
Alt motiv ar fi ca exista fete ce isi încep viata sexuală foarte tinere si din lipsa de educatie si grija raman însărcinate, tati nu isi vor asuma responsabilitatea față de copil fiind si ei sunt tineri sau mai stiu eu cum, iar ele cam greu sa se descurce la ani aia cu un copil cand ele sunt copii.
Mai sunt cazuri in care medicul iti spune ca daca păstrezi sarcina tu riști să mori, sau sa patesti ceva grav si atunci nu le condamn ca avorteaza.Inteleg ca venirea pe lume a unui copil e un lucru bun si un dar, dar daca ea moare, copilul ce va face?

| Wr3nch a răspuns:

Pro.
Pentru ca unii copii ar avea malformatii letale sau ar duce o viata de **** (cunosc un caz, e orb, surd si paralizat si parinti il tin doar pentru ajutoare).
Pentru ca is sarcini toxice si ar muri si mama si copilul.
Pentru ca copiii nedoriti o sa duca o viata mizerabila, cu parinti care mai devreme sau mai tarziu le vor reprosa ca le-au distrus viata pentru ca s-au nascut, cand parinti nu is in stare sa foloseasca contraceptie. Si nu, datul la orfelinat e la fel oribil, nu o varianta.

| LoveSleep a răspuns:

Pro sau contra, cata vreme exista umerașe, legea e degeaba.

| Andreeush a răspuns:

Contra!

| Frank51 a răspuns:

Depinde de situatie, daca copilul este sanatos dar problema este la parinti, atunci ar fi bine sa fie nascut si dat spre adoptie. Daca copilul are anumite afectiuni incompatibile cu o viata normala(adica in ultimul hal, sa fie un chin), atunci mai bine avort. Totusi am vazut copii paralizati, cu tot felul de sindromuri si diagnostice grave, dar foarte fericiti, tocmai de aceea este greu de judecat pentru altcineva. Deci tind sa spun contra avort, deoarece este o fiinta vie care are o sansa la fel ca restul oamenilor, de ce sa discriminam. Oricum, o femeie care are posibilitate financiara, emotionala, etc, si totusi vrea sa faca avort, este o fiinta inumana care nu merita nimic.

| Sofer a răspuns:

Sunt pro avort dacă fata provine dintr-o familie mai mediocra și nu are posibilitatea sa îl crească.
Nu merita sa chinui un copil dacă nu ai posibilitatea sa ii oferi tot ce ii trebuie.
Trebuie sa gândești cu creierul atunci când faci sex neprotejat ca se poate întâmpla minunea asta sa ramai însărcinată și iubitul de lângă tine sa te părăsească. Sunt multe cazuri de genul asta. happy

| Emma30555 a răspuns:

Fiecare face ce considera ca e mai bine, nu sunt de acord cu avortul din punct de vedere moral dar totuși nu e crima, dacă era crima nici legea nu ar fi permis asta, au fost vremuri în care multe femei au suferit când acest lucru era interzis, nu poți judeca sau condamna femeile și în general nu poți judeca un om atât timp cât tu nu ai trăit viata lui.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

"nu sunt de acord cu avortul din punct de vedere moral"

De ce?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

M am gândit și din punct de vedere religios, fiindcă majoritatea suntem creștini chiar dacă nu suntem practicanți dar suntem botezați, mergem uneori la biserica etc, moral în sensul ca nu e un lucru pozitiv, trebuie ca fiecare sa evite a ajunge la asta, nu mi se pare ok sa vedem avortul ca pe ceva banal, ca și cum scăpăm de un coș, poate sunt femei care fac câte 7 avorturi în doi ani din prostie, lene de a se documenta și proteja etc

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Da, nu se scapa de un cos, se omoara intentionat o fiinta umana nevinovata. In nicio alta situatie nu e acceptabil sa fie omorata intentionat o fiinta umana nevinovata iar nerecunoasterea dpdv legal a avorturilor pentru ceea ce sunt e o absurditate si o nedreptate. Faptul ca nu sunt recunoscute dpdv legal ca fiind crime nu inseamna ca nu sunt crime cand respecta definitia crimei.

| CostinAlamariu a răspuns:

Contra fiindca omori o viata de om. Daca esti pro avort de ce esti contra omuciderii? Mi se pare ipocrit

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Daca esti contra avort poti condamna un copil la zeci de ani de suferinta. Da asta e un detaliu nu? Ca majoritatea contra avortului nu vad mai departe de momentul efectiv al distrugerii unei celule.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Celula? Ai zis cumva "celula"? Omule nici macar nu stii biologie si tu incerci sa fii luat in serios. Nu-mi pierd vremea cu troli

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu vrei doar sa fii cu mintea impacata. Ai condamnat avortul pe net, te ai scos. Esti sfant. Un copil nedorit s-ar putea sa se chinuie o viata. Da ce conteaza chinul lui cand twentyways e fericit din spatele tastaturii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consider ca este o interventie care ar trebui sa se desfasoare in mod legal si in siguranta. Este alegerea fiecaruia ce face cu propriul corp.

https://www.instagram.com/p/CG8P7O9FvHw/?igshid=1cbmn9a8k2x47

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu propriul corp, dar nu cu corpul altuia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Interventie". Era greu sa gasesti un cuvant sau o formulare mai vaga pentru a te referi la omorarea deliberata a unui om.

Nu-mi pasa de ficatul, splina sau rinichii tai. Poti sa faci ce vrei cu toate astea si cu restul partilor corpului tau. Imi pasa de fiinta umana din interiorul uterului. Pe asta nu ar trebui sa ai dreptul sa o omori.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Presupun ca iti pasa asa mult de fiintele umane incat faci voluntariat in fiecare zi la adaposturile de copii sau sa le zic centre de tortura psihica, fizica si viol? Parca suna mai apropiat de realitate. Imi vine greu sa cred ca majoritatea care vocifereaza anti-avort sunt filantropi mai mult decat la nivel de trancaneala.

Nu ii pasa nimanui de ce iti pasa tie sau nu cand vine vorba de libertatea de alegere a unei persoane. Asta cu sunteti pro sau contra avort este ultimul subiect de filozofat la biscuiti cu trandafir si ceai de ghimbir, nu e ca si cum o sa scada numarul de avorturi pentru ca ceva o sa fie interzis.
Sarcina afecteaza in primul rand organismul purtatoarei, purtatoare care e deja o fiinta umana (discutabil), nu un embrion.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. Poti sa spui orfelinatelor oricum ai tu impresia ca compenseaza pentru faptul ca nu poti sa-ti justifici logic pozitia. Ceea ce pare ca crezi, anume ca mediul nefavorabil in care ar putea creste un copil e argument pentru omorarea lui, e o ineptie. Exista in prezent o multime de copii care nu duc foarte bine. Pe astia nu poti sa ii omori.

2. Nu trebuie sa imi dedic viata cuiva ca sa pot sa nu fiu de acord cu omorarea lui iar motivul pentru care ma opun sa fie valid.

3. Avortul e despre omorarea unui copil. De ce insisti sa te folosesti de formulari care pot sa insemne orice, ca "libertatea de a alege"?

4. Probabil ca ar mai exista avorturi chiar daca ar fi interzise, la fel cu inca exista alte tipuri de crime desi omorarea unui om nevinovat care a apucat sa iasa din uter e ilegala. Si ce?

5. Femeia e proiectata sa poata dezvolta oameni in interiorul ei. Ideea ca sarcinile sunt in general un pericol pentru viata femeilor nu e adevarata. "Afecteaza"-ul tau inseamna disconfort. Nu poti sa omori pe nimeni pentru ca asa ti-ar fi tie mai confortabil.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E mult mai logic sa previi o problema decat sa umpli orfelinatele de plozi care au o viata mizera. Nu, nu mi se pare ok sa se foloseasca avortul ca mijloc de "contraceptie" dar fiecare decide pentru el. Pozitia mea pro avort nu are nevoie de alt argument in afara de faptul ca fiecare are dreptul sa decida ce se intampla cu corpul si viata lui pentru ca o sarcina afecteaza organismul si viata purtatoarei atat pe parcursul ei cat si dupa. Nu poti sa decizi tu pentru alta persoana daca vrea sa treaca prin tot ce inseamna o sarcina pentru ca nu traiesti tu ce traieste ea si nici nu ii dai tu bani pentru toate controalele si restul costurilor aferente. Exista sarcini toxice in care organismul este dat peste cap si la fel si viata persoanei insarcinate, na, nu e asa fain sa stai cu perfuzia in mana si sa vomiti si cand ai stomacul gol timp de 9 luni. E libertatea ei de a alege daca vrea sau nu sa treaca prin asa ceva. Nu poti sa te apuci sa concepi un copil in orice moment si nu orice sarcina trebuie pastrata, se fac niste analize inainte si mai ales te asiguri ca esti sanatoasa si ca nu ai probleme dentare, exista tratamente care au ca si contraindicatie ca o anumita perioada de timp femeia sa ramana insarcinata, medicamente cu efecte teratogene pe care femeile le iau in primele zile/saptamani de sarcina nestiind ca sunt gravide iar un avort este necesar sau chiar se produce avortul spontan, daca persoana nu stie de existenta sarcinii si consuma alcool copilul va fi afectat sau se va ajunge la avort spontan. Un procent destul de mare din sarcini se termina cu avort spontan.

Nu, nu trebuie daca nu vrei dar mi se pare mai mult lubrifiere pe suflet toata sarada asta pro viata din uterul unei necunoscute si timp irosit care putea sa fie directionat spre o actiune productiva pentru copiii aia. Daca chiar este o cauza cu care tu rezonezi fa mai mult decat sa vorbesti despre asta pentru ca o sa conteze mai mult, aloca bani sub orice forma vrei sau timp pentru asa ceva. Poti face cativa copii fericiti cu un puzzle sau cu orice consideri tu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Problema cu argumentul tau e ca poate fi folosit sa justifice omorarea altor categorii de oameni.

Situatie: La 2 ani de cand a nascut, o femeie s-a saturat sa mai aiba grija de copilul ei. Nu sta foarte bine cu banii, n-a reusit sa dea jos cele 10 kg dobandite pe parcursul sarcinii si a inceput sa isi dea seama ca nu prea i se potriveste rolul de mama.

De ce sa nu aiba dreptul sa isi omoare copilul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca organismul respectiv este separat de organismul ei. Un embrion este doar o etapa, poate sa devina sau nu un copil. Fiecare cu adevarul lui, pentru mine este imoral sa dai nastere doar ca sa chinui. E fix ca in cazulul necastrarii cainilor, la fiecare colt de strada mai dai de un cadavru pentru ca autoritatile si stapanii de caini nu isi asuma responsabilitatea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

3 secunde inainte de nastere, n-ai nicio problema cu omorarea copilului. 3 secunde dupa nastere, omorarea lui devine cumva gresita in viziunea ta. Aceeasi fiinta umana care n-a facut decat sa treaca dintr-un loc in altul. Viata unui om capata valoare imediat dupa ce acesta a fost scos din uter, sau undeva pe traseu? De ce atunci? Cand copilul este iesit doar pe jumatate, il putem omori?

"Un embrion este doar o etapa, poate sa devina sau nu un copil."
Un embrion nu evolueaza intr-un copil daca nu este lasat sau daca se intampla altceva cu el, iar "embrion" nu e decat un stadiu de dezvoltare al omului. E un argument absurd sa spui "un embrion nu este un copil, drept urmare il putem omori", e ca si cum ai spune "un adolescent nu este un adult, deci il putem omori".

Cat despre restul raspunsului: Ideea ca fiecare poate sa aiba un adevar al lui despre chestii, mie mi se pare ca submineaza ideea de realitate pe care o impartim cu totii. Poate vrei sa spui ca fiecare poate sa aiba o parere. Iar rezolvarea la a nu da nastere doar ca sa chinui e foarte simpla: nu chinui. Daca vrei sa spui ca viata in general e un chin pentru unii sau ar putea sa fie, atunci trebuie sa explici de ce sa nu omoram toti oamenii care dupa parerea ta, se chinuie. Daca ai de gand sa spui ca nu ii putem omori pentru ca au apucat sa iasa din uter, revenim la ce am incercat sa aflu la inceput...

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu propriul corp, da. dar fătul este în corpul ei, dar nu este al ei.
Astfel, cu propriul corp să facă ce vrea, dar nu corpul fătului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din partea mea sa faca 10 avorturi. Nu am ce compasiune sa simt pentru asemenea femei. Cu atât mai mult nu își aduc odraslele pe pământ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contra. N-am dat eu viață ca să o iau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contra.

E gresit sa omori deliberat oameni nevinovati.
Avortul presupune terminarea intentionata a unei vieti omenesti.
Avortul nu poate fi decat gresit in toate cazurile.

N-am auzit nicio justificare cat de cat coerenta pentru avort care sa nu implice ca ar fi perfect in regula sa omoram diverse alte categorii de oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pro. Avortul la femei nu-i cu nimic diferit de ejacularea in aer la barbati. Viata noastra nu a inceput cand am vrut NOI si nici nu se va stinge de la cateva avorturi. Viata a inceput in urma cu cateva miliarde de ani si este un ciclu continu.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu sunt de acord cu avorturile. Daca nu esti in stare sa cresti un copil, de ce nu eviti sa il faci? Sunt destule moduri pentru evitarea sarcinii.
Sunt unele relatii in care partenerii spun ca se iubesc enorm, dar cand afla ca e gravida, scapa repede de copil. Daca va iubiti asa mult, inseamna ca l-ati facut din dragoste, de ce sa il omori?
Mai sunt unii care spun ca lor nu le place sa faca cu prezervativ. Daca faci treaba asta, trebuie sa fi constient de ce se poate intampla si sa iti asumi responsabilitatea in caz ca apare o sarcina. Asta nu e o joaca. In situatiile astea, amandoi sunt vinovati.

| Jus7t a răspuns:

Multe femei sunt mândre că nu au făcut avort și conștiința lor curată e plătită de chinul copilului dar ce mai contează.

Acum sunt pro, poate o să mă convingă cineva să fiu contra cu argumente divine, cine știe.

| LightshotPumnalXZXZ a răspuns:

Contra.Este echivalent cu o crima.Acel copil este o binecuvanatre de la Dumnnezeu.Viata e cel mai de pret dar.Nu trebuie sa faci asa ceva chiar daccae imposibil.Lucrurile in viata oamenilor daca sunt oribile, trebuie sa le infrunti sa nu fugi niciodata de greu.Este pacat grav si ajungi in iad.aca le infrunti pe toate si treci de acest test de pe pamant trecator, te iubeste mult Dumnezeu.Si chiar daca lucrurile se anunta rele, nu stiii niciodata ce iti pregateste viitorul si cum va fi,. Nimic nu ramane la fel ca in present si totul se schimba.Asta inseamna sa fii mama! Sa iti iubesti copilul si sa faci orice pentru el. Orice ai face si oricat de frumos maschezi lucrurile pentru el, va fi fericit.Muncesti faci orice ceri ajutoarele te zbati ba chiar stai si pe strazi si ceri bani cu copilul in brate.Asta inseamna sa fii mama! Copilul e cel mai important lucru in viata omului.ESTE CEL MAI IMPORTANT DAR, VIATA. MINUNE DIN CER VENITA.Cum sa ii anulezi tu viata? Nu stii daca traieste in viata lui sau daca moare.Il lasi sa traiasca, oricat are de trait, cat ii este dat, macar sa deschida si el ochii, sa vada cum e lumea. Daca ar fi facut cineva asa cu tine, mai erai? NU EXISTAI SI NICI NU STIAI CA NU EXISTI.E cel mai rau lucru sa nu existi! Dumnezeu te judeca aspru pe tine.E valabil pentru tooate care au de gand sa faca avort!