| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre avort? Sunteti pro sau contra? Argumentati de ce.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Neutru,nu sunt pro =orice om are dreptul sa traiasca, contra =fiecare mama are acest drept, ea e stapana pe viata ei, cred ca trebuie rezolvata cauza

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum ar veni sa fim pro avortului?
"Sustin avortul, si cred ca toate femeile ar trebui sa-l faca, macar cat sunt tinere".
Avortul e o carpeala in urma unei greseli enorme. Daca nu e nimeni pregatit sa fie parinte, atunci e o decizie "ok". Mult mai bine decat sa fie crescut un copil in plasament, sau de un singur parinte, ori pur si simplu intr-un mediu total inadecvat.
Dar sunt de parere ca metodele contraceptive de Vaslui (las ca m-am pisat inainte/ las ca am fost la biserica/ am mancat ceapa/ mi-a venit a 3-a miercure din luna/ las ca o scot, ma sterg si o bag), ar trebui folosite doar de cuplurile care mai au loc de niste copii, de ceva.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am auzit asta la cateva fete, ca asa facea prietenul lor si ca e 100%sigur rolling on the floor) "las ca o scot, ma sterg si o bag". Unii parcă sunt inconstienti. Ei nu vor sa foloseasca prezervativul ca e incomod sau mai stiu eu ce. Si nu e numai vorba de sarcina aici-e vorba si despre bolile cu transmitere sexuala (asta in cazul unor relatii si atat, nu zic de familie sau ceva).
Ai mare dreptate in tot ceea ce ai spus dar ce sa facem asta e... tineri inconstienti

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Prezervativ macar in perioada fertila, anticonceptionale daca vor sa nu aiba griji, iar daca e posibil sa o fi comis, pilula de-a doua zi.
Nu e ca si cum nu ar fi solutii, dar multi merg pe contrasens.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Soluții sunt o gramada. Doar ca unii se gandesc "nu mi se poate intampla tocmai mie".

| Plato a răspuns:

Mai mult pro, decat o viata mizera mai bine deloc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In cazul in care nu e viol, au cu ce sa il hraneasca, nasterea nu pune im pericol viata mamei, sunt contra.

| Plato a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Are nevoie si de iubire, nu doar de hrana. Daca nu-l doreste nimeni, mai mult ca sigur va suferi.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Exact. Nu e vorba doar de hrana si conditiile in care traieste. Daca nu va avea parte de iubire atunci va suferi

| FaraNumePls a răspuns:

Pro, degeaba traieste daca nu e iubit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pro.
De ce sa sufere un copil pentru ca mama lui nu si l-a dorit? De ce sa crească in orfelinate/pe străzi?

| Teo29 a răspuns:

Contra, inima copilului bate inca din ziua a 16-a in burta mamei. Daca oprind acea inima prin avort, consideri ca nu e crima/oroare sau altceva atunci inseamna ca negi stiinta si medicina ( care nu e prezentata real in aceastas problema promovata de ONG-uri, din pacate...)

E important sa fie mama responsabila, sunt familii care vor sa adopte, s-a mai simplificat procedura, solutii exista destule dar trebuie analizat bine si intelept.