| vixter2001 a întrebat:

Vreau parerea voastra la afirmatia,, Daca un prof nu poate sa predea absolut toate materile cum va asteptati sa invete un elev toate materile." E adevarata sau nu?

Răspuns Câştigător
| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Pai daca un prof de mate stie tot ce tine de mate iar tie iti preda in mai multi ani. Pai si un prof de mate poate sa predea inca doua materii, dar gandeste-te ca e foarte mult de innvatat iar diversitatea materiei il face sa uite anumite lucruuri si de aceea.
El invata un singur obiect iar aceste obiecte iti formeaza tie cultura generala. Nu cred ca vei iesi din scoala, liceu sau faculta si vei stii cat un prof pentru ca vei stii doar o parte din ce stie el. Iar mai maulte parti din mai multe materi inseamna cultura generala iar daca vrei sa stii cat stiu 14 profesori la un loc faci studiile superioare. Elevul nu e obligat,in caz ca vrea sa se faca si el prof, sa predea din toate materiile, ci doar cateva pe care si le-a ales el.

2 răspunsuri:
| AmeliaEisenhower a răspuns:

Pai tu nu o sa inveti tot ce stie un profesor despre lucrurile pe care le preda. Doar ce este esential big grin dar pe de-o parte este si adevarat. un elev ar trebui sa invete doar lucrurile pe care se va axa in viata (materiile) sa nu-si mai incarce mintea cu lucruri care nu-i vor folosii in viitor

| oooda a răspuns:

E vorba de cultura generala, profesorul nu preda tot ce stie, nu are pretentia sa stii ce stie el, el stie ce stie ca sa poata explica asa cum trebuie ce trebuie ca sa isi formeze copilul o idee generala despre chestia respectiva. E mai clar acum?