| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Vreau parerea voastra sincera.Credeti ca telekinezia e adevarata?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cine este aici psihic? Ridică-mi mâna! "

Aceasta este o glumă veche, dar există mai multe tipuri de puteri psihice revendicate, printre care precogniția (cunoașterea viitorului) și telepatia (descriind lucrurile într-o locație îndepărtată). Dar, pentru o impresie plină de greu, este greu să batăm psihocinezia, abilitatea de a muta obiectele prin puterea minții. Cuvântul derivă din cuvintele grecești despre "minte" și "mișcare" și se numește și PK sau telekineză.

Psihokinetica ficțională este ușor de descoperit: populara franciză de comedie și film X-Men include personajul Jean Gray, ale cărui competențe includ percepția extrasenzorială și psihocinezia. Filmul "Push" din 2009 este despre un grup de tineri americani cu diferite abilități psihice care își echipează și utilizează puterile paranormale împotriva unei agenții guvernamentale americane umbroase.

Deși mulți americani cred în capacitatea psihică (aproximativ 15% dintre noi, potrivit unui studiu Baylor Religion 2005), dovezile științifice pentru existența sa rămân evazive. Unii oameni chiar leagă psihocinezia de lumea spirituală, sugerând, spre exemplu, că unele rapoarte de fantome - cum ar fi poltergeistii - nu sunt manifestări ale strigoiului deloc, ci, în schimb, eliberările inconștiente ale furiei psihice sau ale furiei.

Dacă oamenii ar putea mișca obiecte de zi cu zi cu nimic mai mult decât gândurile lor, ar trebui să fie destul de ușor de demonstrat: Cine nu ar vrea ca latte lor să fie dăruit de un barist psihic de peste tejghea, să plutească la mâna ta cu un simplu gest?

Acest lucru nu se întâmplă, bineînțeles. În schimb, cercetătorii s-au concentrat asupra a ceea ce ei numesc "micro-PK" sau manipularea obiectelor foarte mici. Ideea este că dacă abilitatea există, forța ei este, evident, foarte slabă. Prin urmare, cu cât este mai puțin energia fizică care ar trebui să fie exercitată asupra unui obiect care îl mută fizic, cu atât este mai evident efectul. Din acest motiv, experimentele de laborator se concentrează adesea pe fapte destul de lumești, cum ar fi încercarea de a face terenuri de zaruri pe un anumit număr la o rată de șansă mai mare sau de a influența un generator computerizat de numere aleatorii.

Datorită acestei schimbări în metodologii, experimentele de psihocineză se bazează mai mult pe analize statistice complexe; problema nu a fost dacă o persoană ar putea să aplece o lingură sau să-și bată un pahar cu mintea lor, de exemplu, dar dacă ar putea face o monedă să ajungă la capete cu mult peste 50 la sută din timp pe parcursul a 1000 de procese.

Spiritualitate și medii
Ideea ca oamenii să poată muta obiecte doar prin puterea minții a intrigat oamenii de secole, deși abia la sfârșitul anilor 1800 a fost privită ca o abilitate care ar putea fi demonstrată științific. Acest lucru a avut loc în timpul perioadei de glorie a spiritualismului religios timpuriu, când medii psihice au pretins că au contactat morții în timpul ședințelor și obiectele s-ar mișca brusc și misterios, plutesc sau zburau singure în camera întunecată, aparent neatinsă de mâinile omenești. Deși mulți oameni erau convinși - inclusiv, ironic, Sir Arthur Conan Doyle, creatorul Sherlock Holmes - a fost o farsă. Psihologii fraudulari au recurs la șmecherie, folosind totul, de la fire ascunse la complici negri, pentru a face ca obiectele să pară neatinse.

Pe măsură ce publicul a devenit din ce în ce mai înțelept față de psihocinezia falsă, fenomenul a dispărut din vedere. A fost reînviat din nou în anii 1930 și 1940, când un cercetător de la Universitatea Duke numit J.B. Rinin a devenit interesat de ideea că oamenii ar putea afecta rezultatul evenimentelor aleatorii folosind mintea lor. Rinul a început prin testele cu role de zaruri, cerând subiecților să influențeze rezultatul prin puterea minții lor. Deși rezultatele lui erau amestecate și efectele erau mici, erau suficiente pentru a-l convinge că era ceva misterios. Din păcate, pentru Rin, alți cercetători nu au reușit să-și reproducă constatările și au fost găsite multe erori în metodele sale.

Uri Geller, prezentat la un eveniment de presă de la Moscova din 2009, a făcut milioane în anii 1970, susținând că ar putea să-și îndoaie lingurile cu mintea.
Credit: Milarka / Shutterstock.com

În anii 1970, Uri Geller a devenit cel mai cunoscut psihic din lume și a făcut milioane de oameni care călătoresc în lume, demonstrând abilitățile sale psihiatrice, inclusiv pornirea unor ceasuri și linguri. Deși a negat folosirea unor trucuri magice, mulți cercetători sceptici au observat că toate fapte uimitoare ale lui Geller ar putea fi - și au fost - duplicate de magicieni.

Interesul public în psihocineză a revenit în anii 1980. O persoană cunoscută la nivel național pentru capacitatea de psihoterapie, James Hydrick, a încercat să-și demonstreze puterile în emisiunea de televiziune "That's My Line" în 1981, după câteva apariții de televiziune de succes. El a pretins că își mișcă obiectele mici, cum ar fi un creion sau paginile unei cărți de telefon. Gazdă Bob Barker consultat cu scepticul James Randi, care bănuia că Hydrick sufla doar discret

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Valoarea [modifică]
Există un larg consens științific că cercetarea PK și parapsihologia în general nu au produs o demonstrație fiabilă și repetabilă. [9] [10] [12] [24]: 149-161 [25] [26]

Un comitet comandat în 1988 de către Consiliul Național al Națiunilor Unite pentru Cercetare pentru studierea afirmațiilor paranormale a concluzionat că "în ciuda unei înregistrări de 130 de ani a cercetării științifice cu privire la astfel de probleme, comisia noastră nu putea găsi nici o justificare științifică pentru existența unor fenomene precum percepția extrasenzorială, telepatia sau exercițiile de "minte asupra materiei"... Evaluarea unui corp amplu de cele mai bune dovezi disponibile nu doar susține afirmația că aceste fenomene există. "[25]

În 1984, Academia Națională de Științe a Statelor Unite, la cererea Institutului american de cercetare a armatei, [ambiguă] a format o comisie științifică pentru a evalua cele mai bune dovezi pentru psihocineză. O parte din scopul său a fost de a investiga aplicațiile militare ale PK, de exemplu pentru a distruge sau a distruge armamentul inamic. Grupul a auzit de la o varietate de personal militar care a crezut în PK și a făcut vizite la laboratorul PEAR și alte două laboratoare care au susținut rezultate pozitive din experimentele micro-PK. Grupul a criticat experimentele macro-PK pentru că a fost deschis spre înșelăciune de către conjurori și a spus că practic toate experimentele micro-PK "se îndepărtează de la bunele practici științifice într-o varietate de moduri". Concluzia lor, publicată într-un raport din 1987, a fost că nu există dovezi științifice pentru existența psihocinezei [24]: 149-161

Carl Sagan a inclus telekineza într-o listă lungă de "oferte de pseudosciență și superstiție", care "ar fi prost să acceptăm (...) fără date științifice solide" [27]. Premiul Nobel, Richard Feynman, a susținut o poziție similară. [28]

Felix Planer, profesor de inginerie electrică, a scris că, în cazul în care psihocinezia ar fi reală, ar fi ușor să demonstrăm prin subiectul suprimării unei scale pe un echilibru sensibil, ridicarea temperaturii unei băi de apă care ar putea fi măsurată cu o precizie de o suta de grade Celsius sau sa afecteze un element dintr-un circuit electric, cum ar fi un rezistor, care ar putea fi monitorizat la mai mult de o milionime de amperi [29]. Planificatorul scrie că astfel de experimente sunt extrem de sensibile și ușor de monitorizat, dar nu sunt utilizate de parapsihologi, deoarece "nu susțin speranța cea mai îndepărtată de a demonstra chiar o urmă de PK", deoarece presupusul fenomen este inexistent. Planificatorul a scris că parapsihologii trebuie să renunțe la studii care implică numai statistici care sunt irepetabile, datorită rezultatelor lor metodelor experimentale slabe, înregistrării greșelilor și matematicii statistice defectuoase [29].

Potrivit lui Planer, "Toate cercetările în medicină și alte științe ar deveni iluzorii dacă existența PK ar trebui luată în serios, deoarece nu s-ar putea baza la nici un experiment pentru a furniza rezultate obiective, deoarece toate măsurătorile ar deveni falsificate într-o măsură mai mare sau mai mică grad, în funcție de capacitatea sa de PK, de dorințele experimenterului. " Planatorul a concluzionat că conceptul de psihocineză este absurd și nu are niciun fundament științific [30].

Ipotezele PK au fost, de asemenea, luate în considerare în mai multe contexte în afara experimentelor parapsihologice. C. E. Hansel a scris că o obiecție generală împotriva pretenției de existență a psihocinezei este că, dacă ar fi un proces real, efectele sale ar fi de așteptat să se manifeste în situații din viața de zi cu zi; dar nu au fost observate astfel de efecte. [31]

Scriitorii de știință Martin Gardner și Terence Hines și filozoful Theodore Schick au scris că, dacă psihocinezia ar fi posibilă, s-ar aștepta ca veniturile cazinoului să fie afectate, dar câștigurile sunt exact așa cum prevăd legile hazardului. [32] [33] [34] [35] [36]: 309

Psihologul Nicholas Humphrey susține că multe experimente în psihologie, biologie sau fizică presupun că intențiile subiecților sau experimenților nu denaturează fizic aparatul. Humphrey le numără ca replicări implicite ale experimentelor PK în care PK nu apare. [10]

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Psychokineza (PK) - uneori numită telekineză sau minte asupra materiei - este abilitatea de a muta lucrurile sau de a afecta altfel proprietatea lucrurilor cu puterea minții. Din abilitățile psihice, adevărata psihokinie este una dintre cele mai rare. Puțini au fost capabili să demonstreze această abilitate, și chiar și acele demonstrații sunt foarte contestate de sceptici. Oamenii au puteri psihiatrice? Tu?

Există o modalitate prin care puteți testa și dezvolta abilitățile PK?

STUDII DE CAZ PSIHOCINETICE
Iată câteva scurte contururi ale unor persoane care au demonstrat abilități remarcabile ale PK:

Nina Kulagina. Unul dintre cei mai celebri și psihiatri examinați pentru a pretinde puteri psihiatrice a fost Nina Kulagina, o femeie rusă care și-a descoperit abilitățile în încercarea de a dezvolta alte puteri psihice. Se presupune că și-a demonstrat puterile prin mișcarea psihică a unei game largi de obiecte nemagnetice, printre care și chibrituri, pâine, boluri mari de cristal, penduluri de ceas, un tub de țigară și un agitator de sare, printre altele. Unele dintre aceste demonstrații au fost capturate pe film. Scepticii susțin, desigur, că abilitățile ei nu vor rezista la testele științifice și că ea nu ar putea fi mai mult decât un magician inteligent.

Stanislawa Tomczyk. Născut în Polonia, Tomczyk a venit în atenția anchetatorilor atunci când sa raportat că o activitate uimitoare de poltergeist a apărut spontan în jurul ei.

Putea controla anumite fapte telekinetice, dar numai sub hipnoză. În această stare hipnotică, Tomczyk a preluat o personalitate care se numește "Little Stasia", care putea să leviteze obiecte mici atunci când Tomczyk și-a așezat mâinile pe fiecare parte a lor.

La începutul anilor 1900, un anchetator, Julien Ochorowicz, a urmărit aceste levitări la o distanță foarte apropiată și a observat ceva de genul firelor fine care proveneau din palmele și degetele ei, deși au fost examinate cu atenție înainte de experiment.

Și nu părea să fie un truc. "Când mediul îi separă mâinile", observă Ochorowicz, "firul devine mai subțire și dispare, dă aceleași senzații ca păianjenul. Dacă este tăiat cu foarfece, continuitatea lui este imediat restaurată". În 1910, Tomczyk a fost testat de un grup de oameni de știință la Laboratorul Fizic din Varșovia, unde a produs fenomene fizice remarcabile în condiții de testare stricte.

Uri Geller. Geller este unul dintre cei mai cunoscuți "psihic" care a demonstrat public fapte de psihocinezie: lingura și îndoirea cheilor au devenit aproape sinonime cu numele lui Geller. Deși mulți sceptici și vrăjitori consideră că performanțele sale de îndoire a metalului nu sunt altceva decît o șmecherie, Geller ar fi arătat că poate manifesta efectele pe distanțe mari și în mai multe locații. La un spectacol de radio britanic în 1973, după ce a demonstrat aplecarea cheie pentru uimirea gazdei, Geller a invitat publicul auditiv să participe. Doar câteva minute, apelurile telefonice au început să se vărse în postul de radio de la ascultători din toată Marea Britanie care raportau că cuțitele, furcile, lingurile, cheile și unghiile au început să se îndoaie și să se răsucească în mod spontan. Ceasurile și ceasurile care nu fuseseră executate de ani de zile au început să funcționeze.

A fost un eveniment al cărui succes a surprins chiar și Geller și la împins în lumina reflectoarelor.

Unii magicieni pot fi în măsură să reproducă unele dintre aceste efecte, dar acest fenomen telekinetic poate fi legitim. În aprilie 2001, profesorul de psihologie al Universității din Arizona, Gary Schwartz, a organizat o petrecere de lingură de lingurițe, la care aproximativ 60 de elevi au reușit să îndoaie linguri și furci, cu grade diferite de succes, aparent cu puterea minții lor. (Vreți să încercați singur? Iată cum să găzduiți o petrecere în lingură.)

ACTIVITATEA POLTERGEISTĂ
Unii cercetători susțin că cea mai comună formă de psihokinie este una care nu este intenționată în mod conștient. Activitatea poltergeistă, ar sugera, ar putea fi cauzată de subconștientul oamenilor sub stres, tulburări emoționale sau chiar vârfuri hormonale. Fără efort conștient, acești oameni provoacă porțelanul să zboare de pe rafturi, obiecte de rupere sau zgomote puternice de a emana din zidurile lor, printre alte efecte.

În același mod, PK ar putea fi, de asemenea, responsabilă pentru fenomenele experimentate la ședințe. Înclinarea, zdruncinarea și levitația tablei nu pot fi cauzate de contactul cu spiritele, ci de mințile participanților. Și, da, multe ședințe au fost furioase de-a lungul anilor, dar dacă credeți că fenomenele paranormale documentate la unele ședințe nu sunt reale, citiți articolul Cum să creați o fantomă.

CUM FUNCTIONEAZÃ?
Modul în care funcționează psihokinia este necunoscut pentru anumite, dar mulți parapsihologi consideră că este o demonstrație a influenței fizice a creierului unei persoane asupra lumii fizice.

Robert L. Shacklett la Speculațiile despre PK spune că testele de laborator demonstrează că "eliberarea unor cantități relativ mari de energie fizică poate fi declanșată de puterea gândirii". Iar această putere poate mișca sau influența lucrurile, în esență, deoarece cosmologic suntem cu toții conectați la orice altceva. "" Gândirea "ia p

| RAY a răspuns:

Tu hotaresti pe baza e ceea ce ti am scris, am oferit 3 surse