| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandeam sa scriu o carte dar nu stiu cum sa incep. Mai intati trebuie sa stiu cateva detalii geografice unde sa plasez actiunea. Dupa asta ce art trebui sa fac? Vreau sa iasa o carte despre vampiri / vrajitoare! Funda :*, orice raspus imi va fi folositor! happy

6 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Păi, dacă vrei să scrii o carte, în primul rând ai nevoie de imaginație(multă și bogată).
Locul poate fi oriunde, fictiv.
Cărți cu vrăjitoare/vampiri se scot pe bandă rulantă și cred că ai citit destule, însă ideea trebuie să fie originală, nu plagiată.
E o muncă grea, dar și plăcută pentru cei care apreciază literatura.
Eu am un volum de poezii(încă nelansat, fiindcă pe vremurile astea e imposibil să găsesc un sponsor), și lucrez la o dramă.
Oricum, ca să scrii o carte, cel mai important e să ai inspirație și imaginație, și, bineînțeles, să știi să te exprimi corect și să folosești un limbaj literar adecvat.
Eu îți urez multă baftă și spor la scris happy

| Bianca1864 a răspuns:

Si eu sciu o carte! si nu trebuie sa gasesti locul actiunii din prima! eu am ales la sfarsit.si a mea e tot cu vampiri si va aparea vara viitoare.imi trimiti un mesaj cu id-ul tau ca sa iti dau niste pasi? editura mi-a acceptat cartea si stiu cate cv. funda?

| LiviaP a răspuns (pentru Bianca1864):

Bianca, ID-ul meu e livia_rares, si as dori sa vorbesc cu tine in legatura cu acei pasi pentru a sctie o carte...am nevoie de ajutor :*

| Bianca1864 a răspuns (pentru LiviaP):

Scuze ca nu ti-am rasp.am avut calculatorul stricat.id-ul meu e bianca. dracosica_64

sa dai acc daca mai vrei sa vb

| LiviaP a răspuns (pentru Bianca1864):

K, si nu-i nimic. Si al meu a fost stricat multa vremeoh go on

| LiviaP a răspuns:

Pai, cel mai greu e sa gasesti locurile actiunii si numele personajelor. Daca ai idei multe si o imaginatie bogata, numele personajelor si locurile vor fi o nimica toata. Si eu incerc sa scriu o carte si am inceput-o cu ajutorul atlasului geografic big grin