Întrebare recomandată | Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, credeti ca implementarea sistemului de educatie american (cel in care studentii isi platesc facultatile, imprumutansu-se foarte mult ) in Romania ar fi benefic societatii noastre?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Foarte. Ar elimina toți doctorii cu copy paste din politică.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, macar atat sa ofere statul nostru, ca de "supt", se suge cel putin dublu.
Cu toate ca mi-as dori sa trezim la realitate studentii (ca jumatate din ei habar n-au de ce se apuca, si nu trec de anul 2), e bine sa dam o sansa celor cu adevarat buni, sa isi urmeze visul.

| relian a răspuns:

Nu este un sistem in america in care studenti isi platesc scoala, exista facultai si de stat exact ca peste tot in lume, doar ca acolo trebuie sa intri nitel mai greu.
Daca vrei sa treci ca rata prin balta te duci la cele care platesti laughing ori daca esti f descuiat te cauta aia cu plata pe tine si te iau la ei fara sa platesti nimic.
Deci nu stiu daca exista pe undeva un sistem complet de genul asta.
Dupa cum observ din raspunsurile date nimeni nu este corect informat despre ce sistem este in America, dar totusi isi dau cu prsupusu si parerea, ba ei cred ca asa si este laughing deci intrebarea ta este formulata gresit.

| laSoledad a răspuns:

Nu e benefic la americani, apoi la romani. Se vrea renuntarea la acest sistem, iar in prezent, macar acoperirea unei parti din datorie de catre statul american. Insa va mai trece timp pana cand se va implementa. Supraindatorarea e evitata tot mai mult. In alta ordine de idei, chiar sunt favorite tarile unde facultatile sunt finantate de stat (tarile nordice).

| Thecurious explică (pentru laSoledad):

Tarile scandinave detin resurse de subsol.
In plus, ele sunt guvernate de decenii de partide socialiste, asadar redistribuirea veniturilor este privita ca o normalitate pentru dansii.

| laSoledad a răspuns (pentru Thecurious):

Da, si calitatea invatamantului de stat e superioara.