| anonim_4396 a întrebat:

Lecturile contribuie la dezvoltarea personala? Ce parere aveti? Vreau un raspuns mai dezvoltat.

2 răspunsuri:
| KaterinkaBoy a răspuns:

Ajuta la dezvoltarea personala a celui care intelege si stie sa aprecieza o lectura buna.Pe langa dezvoltarea vocabularului expusa mai devreme de xDaaNyy,o lectura citita la modul potrivit iti deschide o lume noua,plina de aventura,mister,actiune,dragoste, suspans, surprize, implinire, compatimire etc.etc.Poti invata lucruri practice sau lucruri care sa iti imbogateasca cultura generala, lucruri care te ajuta in dezvoltarea imaginatiei si a gandirii corecte si morale (sunt si carti care fac opusul dar sa ne concentram pe lectura pozitiva). Deasemenea o carte buna te scapa de stres si monotonie fiindca esti intangibil odata ce te regasesti in pielea personajelor.Asa ca citeste cat mai mult si cat mai bun.Succes.

| xDaaNyy a răspuns:

Normal....prin lecturare iti dezvolti ff mult vocabularul inveti cuvinte noi si sensul lor... poti duce o discutie cu o persoana normala fara sa te balbai sa nu sti ce sa zici etc.big grin