| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor!
Cum credeti ca ar trebui sa fie relaţia dintre parinţi cu adolescenţii?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bazată pe multă încredere și comunicare, numai așa putem știi ce se întâmplă și cum putem rezolva problemele apărute, educație preventivă, etc.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Parintele sa ii spuna deschis copilului ceea ce crede el insa sa il lase pe copil sa decida si sa ii respecte decizia.
Copilul trebuie sa simta ca nu este criticat si vanat pentru faptul ca se gandeste la o anumita posibilitate care nu e pe placul parintelui.
Pentru mine acel sistem recompensa - pedeapsa se bazeaza pe implinire sufleteasca si dezamagire.
Atunci cand copilul se comporta asa cum trebuie e necesar sa vada ca esti mandru de el si il apreciezi. Atunci cand greseste ii dai de inteles ca te-a dezamagit. Fara pedepse sau corectii fizice. Nu rezolvi mare lucru. Important este sa il faci sa inteleaga ca a gresit. Asta o poate face doar el. Nu o poti face tu pentru el.

| mona a răspuns:

Ar trebui sa fie cat se poate de apropiata

| DDCC a răspuns:

Cât mai caldă.
Să se considere prieteni între ei.
Altfel apar problemele...

| DraudeS a răspuns:

Deschisa! Ca sa poata avea o relatie parinte - copil buna, ca, copilul sa poata spuna acasa tot ce are pe suflet. Iar cele mai bune sfaturi, stim ca le luam de la parinti.