| deutzik34 a întrebat:

Funda! Ce credeti despre adolescentii care pleaca de acasa?

Răspuns Câştigător
| WeLoveIceCream a răspuns:

Hey andrada34! Eu consider ca adolescentii care pleaca de acasa sunt prea emotivi sau chiar salbatici. De ca ai pleca de acasa daca ai o viata buna? Sau chiar si daca te bat parintii sau altceva(doamne fereste)? Nu trebuie sa iti creezi tu propriul destin, parasind tot ce ai, se poate si prin alte modalitati.Ma gandesc ca acei copii nu vor mai avea niciun rost in viata, si isi distrug complet viata(din cauza ca nu vor mai avea unde sa stea sau cine sa aiba grija de ei). Este ciudat un lucru: daca parintii lor i-ar fi dat afara din casa, nu le-ar fi convenit. Dar daca e din propria lor initiativa, atunci e binehappy. Oricum, eu sper ca te-am ajutat.Bye!happy

5 răspunsuri:
| babzibazatu a răspuns:

Consider ca acesti adolescenti nu sunt destul de puternici pentru a-si expune problemele in familie si prin urmare sa le rezolve impreuna. Acei adolescenti care pleaca de-acasa dintr-o decizie pripita luata de exemplu cand nu s-a intamplat ceva bine (de exemplu adolescentul a luat o nota mica si ca sa nu-i spuna mamei, pleaca de-acasa), nu au o relatie buna cu parintii inseamna, si in cazul acesta ar trebui sa mearga toata familia la un psiholog, sau sa vorbeasca cu unele autoritati care pot recomanda psihologul (de exemplu diriginta, directorul), iar daca nu se poate nici dupa consultul psihologic ca relatia sa fie in limitele normale, cel mai bine pentru adolescent ar fi sa-si continue formarea intr-un mediu propice, unde poate sa se formeze fara sa fie influentat de certurile din familie, banii putini sau altele.
Probabil ca adolescentii, fiind influentati de "pofta de miscare" pe care corpul lor o prezinta la aceasta varsta si de schimbarile aparute, iau decizii mult prea pripite, cum ar fi sa plece de acasa, care nu sunt tocmai favorabile pentru viitorul lor.

| negru30 a răspuns:

Unii de pleaca de rau dar omul se mai satura si de bine

| αʟεх a răspuns:

Sunt de aia care au probleme. si din acest motiv cred eu ca pleaca de acasa. pentru. catva timp

| AxyLexy a răspuns:

Depinde de fiecare situatie. Unii pleaca din cauza problemelor familiare, altii din cauza ca s-au saturat de prea mult bine s.a.

| IStoleUrBrain a răspuns:

Pai cei care pleaca, se gandesc poate ca le usureaza viata parintilor, sau a lor.Dar, mai mult rau fac tuturor prin gestul asta.Nu mi se par niste persoane...'normale', daca pot zice asa.