| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, am o intrebare, eu daca stau noaptea cu becul stins si ma joc pe pc imi poate afecta vederea? Ma refer cand e intuneric in camera si e doar lumina de la pc si monitor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca stai in fata ecranului noaptea si/sau mai mult de o ora in continuu (fara pauza), atunci ti se va strica vederea, ireversibil (mai ales daca ecranul este prea luminat).

| darrio2007 a răspuns:

Da, in timp te afecteaza.

| AnonimDedicat explică (pentru darrio2007):

Chiar si daca am un program cu lumina de noaptea care reduce substantial lumina monitorului? Din aplicatie pot intuneca cat de mult vreau lumina monitorului

| 1997onur a răspuns (pentru AnonimDedicat):

Aia nu știu nu ma pricepe chiar atât de bine la pc dar știu sigur ca cu cât stai mai mult la pc cu atât îți afectează ochi și riști sa ramai cu probleme de vedere încerca dacă vrei să-ți faci un program mai bun cât timp stai pe pc? Adică cât timp te joci pe el? Stai în fiecare zi?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, poti face miopie sau probleme mai grave la ochi, cumpăra ti o veioza pe care o vei folosii cît timp stai la calculator, pui un bec economic gen led si nu consumă mult curent si are o lumina placuta.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, vederea itie ste afectata de ecranul computerului, nu de becul din camera.

| 1997onur a răspuns:

Da pentru ca îți bate toată lumina în ochi și în timp îți poate afectează serios ochi și chiar și așa cu lumina aprins in camera și PC aprins tot îți afectează ochi cel mai bine îți faci un program dacă vrei

| AnonimDedicat explică (pentru 1997onur):

Chiar si daca am un program cu lumina de noaptea care reduce substantial lumina monitorului, din aplicatie pot intuneca cat de mult vreau lumina monitorului