| Mada2799 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. In ultimul timp frica mea sa accentuat. Aproape in fiecare noapte am cosmaruri diferite si dimineata cand ma trezesc sunt super speriata si agitata. Nici nu imi mai vine sa dorm de frica sa nu am iar un cosmar. Am inceput sa adorm cu televizorul pornit si cu o lumina ba chiar doua nopti am dormit cu lumina deschisa in camera. Nu stiu ce sa fac. Nu mai suport. Imi era frica dar nici chiar asa. Vreau niste sfaturi va rog. DAU FUNDA!

12 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Incearca sa te "programezi" inainte de culcare ce sa visezi. sterge totalce nu ai vrea sivezidoar ceea ce doresti.
esti constienta in vis ca e vis? ai incercat vreodata sa intervii in visul tau, sa-l modifici?
iti trebuie mult autocontrol+ coltrolin viata de zi cu zi. daca e asa grav mergi la un specialist

| Mada2799 explică (pentru yekto):

Daca incep sa ma gandesc la ce nu vreau sa visezi o sa fie mai rau. Dar multumesc oricum big grin

| yekto a răspuns (pentru Mada2799):

Se pare ca m-am facut inteles total pe dos big grin. ideea era sa scoti din minte ce nu vrei dar sa te axezi doar pe ceea ce-ti doresti.
succese

| Mada2799 explică (pentru yekto):

Pai cum sa scot fara sa ma gandesc?

| yekto a răspuns (pentru Mada2799):

Nu poti sa o faci fara sa inlocuiesti cu altceva. tocmai de aia am insistat sa te axezi pe ce vrei.
pana la urma esti constient/a cand visezi ca e vis?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visurile depind de ce ti se intampla in realitate+la ce te gandesti si tu
ca doar poti sa visezi si altceva
de nu merge asta
trebuie sa te duci la un pshiholog sa te ajute el/ea

| Mada2799 explică (pentru anonim_4396):

Nu imi pot schimba cosmarul o data ce incepe. De obicei cand am un cosmar sunt in faza aia de dimineata cand sunt pe jumatate adormita si dupa ce se termina cosmarul sau cand sunt destul de speriata ma trezesc.

| Laura927 a răspuns:

Si eu am o paranoia..ne luam de mana si ne dam huta' amandoua! eu nu ma uit la filme de groaza! nici macar la publicitati dubioaselaughingsi da dorm cu lumina de la o lampa aprinsa tot timpul! inainte sa dormi nu manca mult ai un ceai de tei si fa un dus fierbinte si urmareste o serie de Tom si Jerry, o sa te ajute.
Daca nici asa nu merge du-te la farmacie si cere somnifere slabe, o sa dormi dusa.
Sa iti zic ceva in general unii oameni, printre care ma numar si eu simt lucrurile rele, simt daca ceva nu este in regula cu locul in care dorm.incearca sa lasi fereastra deschisa in timpul zilei, si sa o inchizi inainte de inserat.fa-ti curat in camera sa miroase a curat, pune betisoare parfumate.Nu folosi lumanari, nu o sa te simti confortabil, nu folosi in alimentatie cofeina, si iesi mai mult cu prieteni. daca ai menstruatia deja e posibil sa visezi urat inainte, mie asa mi se intampla.
Daca cu toate sfaturile pe care ti-le-am dat nu functioneaza, inseamna ca ai nevoie de specialist si nu glumesc.

| Mada2799 explică (pentru Laura927):

Multumesc mult. O sa le incerc. Faza e ca eu incep sa devin asa imediat ce intru in casa. Imi imaginez tot felul de chestii si orice vad prin casa devin paranoica.

| Laura927 a răspuns (pentru Mada2799):

Sa inteleg ca nu e doar in camera ta!? Locuiesti singura?

| Mada2799 explică (pentru Laura927):

Nu locuiesc singura. Locuiesc cu familia. Dar langa camera mea mai este o camera depozit sa zic asa si mereu cand intru acolo mi se face foarte frica. Acolo imi este cel mai frica. Imi este foarte frica si in camera mea dar si pe hol. De obicei cand sunt singura.

| Laura927 a răspuns:

Voi ati fost primii care au locuit in casa?