| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.
Deci, de ce atunci când vorbesc cu cineva îmi tremură ochii și mi-e frică să zic ceva numai să nu mă judece sau dacă greșesc un cuvânt să nu mă facă proastă sau nu știu cum, asa se întâmplă și cu cei apropiați sau atunci când fac un lucru mătur, așez ceva, șterg masa mi-e frică să nu zică in sinea lor că:uite-o cum face treabă, habar nu are sau chestii de genu oribile. Am stat acum 1 an internată la psihiatrie cu depresie, chestia asta mă afectează cel mai mult știind ei(familia)și vecinii că am stat acolo parcă mă simt constrânsă cumva.
Așa mă gândesc că zic in sinea lor despre mine când mă văd sau zic ceva:uite-o și pe nebuna asta.
Sau când merg la magazin și dacă greșesc ceva sau nu fac ceva așa cum trebuie mi-e frică să nu zică ceva in sinea lor(să nu mă judece).
Am nevoie de un sfat, nu mai pot.
Mai bine nu mă nășteam decât să stau cu rușinea asta că am stat internată la psihiatrie, mă distruge gândul ăsta.
Dau funda!

Răspuns Apreciat de Editori
| Smmo a răspuns:

Esti putin cam sensibila. Te rog sa iti inchipui ca si cei de a caror judecata te temi tu, au mintea ocupata cu temeri vizavi de parerea ta sau vizavi de parerea altor persoane despre ei. Asa ca nu trebuie sa-ti faci prea multe ganduri.
Daca te-ai dus la spital avand o problema nu ai facut rau, daca ai fost la medic nu ai facut rau. Asta fac oamenii cand au o suferinta. Cine te judeca si iti face viata grea pe tema asta nu stie ce spune si se simte ca si cum n-ar putea ajunge acolo, ceea ce e complet fals.
Desigur ca parintii au un semn mare de intrebare pentru ca tu ai ajuns la spital cu depresie, se intreaba ce-au gresit.
Daca este posibil sa vorbesti cu un psiholog sau cu medicul care te-a internat sau te trateaza despre asta cred ca te-ar ajuta.
Tu continua sa ai activitate chiar daca ti se pare ca nu faci bine nu stiu ce prin casa sau la cumparaturi. Dupa un timp le vei face mai bine si in felul asta devii o persoana utila, iti faci bine tie si altora. Apoi, uneori gresim pentru ca suntem la inceput sau pentru ca suntem neatenti sau obositi. Sunt sigura ca si ai tai au momente cand se balbaie si cand le mai scapa cate ceva din mana ca sa zic asa.
La magazine e ceva mai ciudat in ultimul timp, in multe locuri vanzatorii sunt foarte stresati, pentru ca ii pun mai mult la munca si pentru ca se doreste sa ii inlocuiasca cu aparate, nu trebuie sa-i iei in seama daca te reped.
Nu uita sa te rogi la Dumnezeu si nu uita ce a spus Iisus despre cel care spune fratelui sau "prostule" sau "nebunule".

| DianaDyi20 a răspuns:

Da,pun prea multe la suflet și analizez fiecare cuvânt sau gest făcut s-au spus de cineva către mine,gen dacă fac un lucru greșit să nu zică ceva despre mine să nu mă judece,chestii din astea, eu știu că toate astea mi le-am indus singură, dar mă gândesc că, dacă nu aș fi stat internată acolo poate eram altcumva adică nu gândeam atât de departe, eu sper că, cu ajutorul lui Dumnezeu să scap de toate ideile astea

| Smmo a răspuns:

A fost un episod in viata ta, nu te crampona de el. Si mai poti sa faci ceva, sa iti tii mintea ocupata. Sa incerci sa faci lucruri care iti plac, sa citesti, sa te distrezi, sa te plimbi daca ai cu cine sa faci asta si te simti in siguranta, sa faci cursuri (sunt cursuri gratuite si online pentru diverse, poate gasesti vreunul la care sa poti participa si care sa te intereseze), sa-ti gasesti hobbyuri, sa faci lucruri care sa te faca sa te simti bine, utila, in felul asta iti creste stima de sine. Iti doresc sa ai parte de multe ganduri bune. N-ai venit pe Pamant degeaba, profita de viata care ti s-a dat. happy

| DianaDyi20 a răspuns:

Mulțumesc mult pentru sfaturi, cu siguranță trebuia să ajung in punctul ăsta ca să-mi dau seama de niste lucruri! Îți doresc multă sănătate?

| Smmo a răspuns:

Cu drag. Multa sanatate si tie!

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fii calma români judeca orice,poți fii însăți Dumnezeu că de judecat,bârfit,criticat nu scapi,așa sunt ei,nu ii baga in seama că sunt gunoaie umane, nu te aștepta la empatie, compasiune din partea lor, romanul e o ființă sadică care că diavolul se hrănește din a umili pe cineva, ei adora sa facă asta

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Ai o problema in gestionarea emotiilor.
Trebuie sa stii sa iti gestionezi emotiile ca sa ai o viata frumoasa si asa cum iti doresti.
In primul rand nu trebuie sa iti pese ce zice lumea despre si dac nu faci un lucru cum trebuie o sa ai alte ocazii in care sa faci lucrurile cum trebuie.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru LordCristobal):

Ca să știu cum să gestionez emoțiile și să am o viață bună îmi trebuie niste soluții pentru a rezolva asta, tu cum stăpânești emoțiile?

| LordCristobal a răspuns (pentru DianaDyi20):

De fiecare data cand ai emotii sau esti nelinistita tragi aer adanc in piept si iti spui in minte ca nimic rau nu ti se poate intampla.
Insa pentru a-ti controla si mai bine emotiile trebuie sa ai niste principii de viata sanatoase si sa stii ce vrei de la viata.
De asta ar fi recomand sa ai o meserie/ocupatie intr-un domeniu care iti place ca sa iti creasca si stima de sine.