| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, dupa cum probabil stiti, daca sunteti cetateni romani, Romania face parte din alianta Atlanticului de Nord.
In acesta alianta militara, armata americana este cea care detine suprematia militara, conform spuselor lui Mircea Geoana -secretar general adjunct al aliantei.
Intrebarea mea este : de ce Statele Unite ale Americii investesc atat de multi bani in inzestratea armatei?
Adica, de ce politicienii americani sunt foarte preocupati de armata?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai na, cand esti ditamai tara trebuie sa fii și capabil sa te aperi nu?

| sierra1 a răspuns:

Obrazul subțire (Poziția de primă putere mondială), cu cheltuială (și militară) se ține. Dacă ințelegi cum vine...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se scriu multe tratate de specialitate pe această temă și ea este dezbătută de mari savanți. Unii mă vor contrazice, părerea mea.
De la sfârșitul celui de-al doilea război mondial USA și a asumat un rol. De jandarm mondial zic unii, de apărător al lagărului vestic, zic alții inclusiv eu însumi. Ea când apără lagărul vestic se apără pe ea însăși îți apără viața, existența, valorile. Ca să poată realiza asta trebuie să lupte pentru supremație, iar asta nu poate decât așa, prin înarmare continuă. Dacă renunță la aceasta, riscă nimicirea. Pentru lupta pentru pace diverse ONG-uri au bugetul de 1 milion de $ pe an. Pentru înarmare se cheltuie pe plan mondial 1 milion de $ pe minut. Aceasta este lumea în care trăim, iar politicienii la nivele înalte știu bine asta și nu au încotro.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Pe langa ce ai spus tu, Inclusiv economia SUA se bazeaza pe renumele dat de armata ei. Fara acest renume finantatorii externi si-ar pierde increderea cauzand un efect domino spre distrugerea economiei/tarii. In situatia de azi, oricat de sumbru ar fi statisticiile Finantatorii stiu ca Sua are mijloacele necesare de a face rost de bani, de a impune respect/(teroare) printre oponentii lui economici.
America este tara extremelor, insa la calitatea vietii pentru clasa de jos- mijloc majoritatea statelor europe depasesc SUA.

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

"USA și a asumat un rol....de apărător al lagărului vestic, zic alții inclusiv eu"

cel puțin discutabil: vezi intervenția in Afganistan, Irak, Vietnam, Grenada,... (numa' in lagărul vestic nu-s)

| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Ei apărau acolo lagărul vestic. Pot să îți demonstrez asta la fiecare din cazurile prezentate de tine.

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

Afganistan, Irak, Vietnam, Grenada,..." - sadrian46 : Ei apărau acolo lagărul vestic"

cum spui tu?!