| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, tot aud, in ultima vreme, ca Romania e o colonie.
Am intrebat un profesor universitar de drept, daca e adevarat ori nu. Raspunsul a fost, evident, DA.
Acum, nelamurirea mea e urmatoarea : ce fel de colonie e Romania?
E colonie germana sau americana?
Noul ambasador al SUA la Bucuresti ne transmite intr-un comunicat ca presedintele Donald Trump are un plan maret pentru Romania, pe de alta parte, la universitate, toata lumea ridica in slavi Uniunea Europeana.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai daca ai datori mari, totul este capital strain, ce poti sa fii? colonia tuturor care sunt superioare tie, nu vezi ca ceea ce cumperi totul e strain

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, a mai spus ambasadorul așa printre rânduri la sfârșit, că ar trebui continuată privatizarea. Așa într-o doară, adică, nu a fost ocupat totul de către capitalul străin, am observat noi că avem ceva de muls pe aici. Cum nu știi că s-au cheltuit cam 30 de biliarde în revo, s-au recuperat oareșcum până acum dar ce facem cu profitul, trebuie scos și ăla? Cănd iei ( cumperi ieftin) materia primă și revinzi înapoi produse finite, nu miroase a colonie? Dar când scoți tot profitul din țară, prin contracte de consultanță, și dai impozit firfirici, cum e? Metropolă sau colonie? Când deciziile despre cum să tai porcul sau dacă să mănânco mici sau nu se iau la varză de Bruckselles, și la licurici de Washington, cum e, metropolă sau colonie? Nota bene, sunt globalist.

| SG1995 a răspuns:

Având în vedere că suntem în UE e piață de desfacere europeană.