| Thecurious a întrebat:

Buna tututror, care sunt motivele pentru care sistemul educational romanesc produce atat de multi programatori si ingineri automatisti?
Suntem cunoscuti la nivel international pentru specialistii IT.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu cred ca sistemul educational are atatea merite. Pur si simplu sunt niste oameni pe care ii duce capul, au ambitie si s-au pus singuri pe invatat si aprofundat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că se cere.

| TheGentleman a răspuns:

România nu are atât de mulți specialiști IT. Doar o mică parte dintre ei sunt buni în domeniu.

Uită-te de exemplu la sistemul informatic al cardurilor de sănătate. Acel sistem este gestionat de IT-iști. Și ce să vezi? funcționează defectuos.

| Delcatty a răspuns:

Se castiga foarte mult din acest domeniu. E de viitor.

| Arrakis a răspuns:

Ce intrebare nostima. Nu sistemul educational romanesc ii produce.

| Thecurious explică (pentru Arrakis):

Sa inteleg ca profesorii de informatica si facultatile de informatica si automatica sunt inutile nu au niciun aport?

| Arrakis a răspuns (pentru Thecurious):

Stiu eu cat poti tu sa intelegi? Sunt destui programatori / specialisti IT fara facultati terminate (macar in domeniu). Programarea nu e ca medicina. E un domeniu foarte autodidact, din care mai multe inveti pe cont propriu. Facultatile/scolile reprezinta doar niste usi/directii sau rampe de lansare.

| Thecurious explică (pentru Arrakis):

Da, ai dreptate, am auzit despre programatori romani, fara diplama de bacalaureat, care lucreaza in companii IT renumite.
Mi se pare cel putin ciudat -poate ca pentru ca am fost educat ca fara studii nu ai nicio sansa -sa devii specialist, fara sa parcurgi programe universitare.

| Arrakis a răspuns (pentru Thecurious):

In IT se poate si fara facultate.
Facultatea e recomandata, incurajata, dar nu depinzi exclusiv de ea. E buna pentru o baza mai formala in domeniu, dar si pentru a reprezenta o tinta mai usoara pentru angajatori la posturile de Juniori.
Repet, spre deosebire de medicina unde nu se poate altfel, in IT e invatare constanta si ce faci in facultate nu e destul. E un domeniu care cunoaste tot timpul inovatie.