| anonim_4396 a întrebat:

Buna, va spun de pe acum ca daca vrei sa comentati urat asupra acestei "intrebari", va veti pierde timpul degeaba scriind-o. Eu cu un baiat ne placem reciproc, el a implinit azi (pe 14 iulie) 16 ani, eu voi implini pe 19 iulie 13, nu mai e mult, mai sunt vreo doua saptamani deci practic va fi diferenta de 3 ani intre noi. Intrebarea mea este daca vi se pare ok o relatie cu diferenta de 3 ani intre varste. Dar mai sunt si dezavantaje daca vom fi si vom ramane împreună mult timp (1 an, 2 ani, 3 ani etc, intelegti voi) pentru ca eu cred ca inca e virgin si cel mai probabil nu ii va conveni daca in continuare va fi virgin iar eu in niciun caz nu ii pot oferi ceva atat de pretios si mai ales ca sunt FOARTE mica, deci daca vom ramane cativa ani împreună (pana implinesc eu 15-16 ani) el va avea 18-19 si zic si eu, voi nu considerati acelasi lucru? Dar dupa cum am mentionat subtil mai sus, nu suntem impreuna insa el vrea sa fim, eu nu prea vreau pentru ca nu sunt sigura daca imi doresc sa am iubit de la varsta asta dar vreau si parerile voastre.

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 ani orice relatie este frumoasa, pentru ca-i prietenie intre copii si nimic altceva.
Relatiile de prietenie la varsta asta, se leaga extrem de usor, dar la fel de usor se desfac.
Te sfatuiesc sa spui parintilor, pentru ca de ei depinde relatia ta, cu baitelul asta.
In ce privesc iubitii, aceia se mananca mult mai tarziu, dupa 17-18 ani, cand poti face sex cu ei.
La 13 ani nu poti avea decat o simpla relatie de prietenie/ amicitie si atat.

| Celcestietot a răspuns (pentru Violleta2022):

,,In ce privesc iubitii, aceia se mananca mult mai tarziu, dupa 17-18 ani, cand poti face sex cu ei.'' -> De ce de la 17-18 ani poti face sex si nu mai devreme sau mai tarziu? Intreb din curiozitate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nici legal si nici moral nu este indicat ca un copil de 13 ani sa faca sex!
Fetita asta inca nu-i complet dezvotata si joaca cu un penis in erectie, poate sa-i aduca un copil, care la un uter inca in dezvoltare, poate sa-i produca moartea.
Copii de 13 ani nu au discernamant, de aceea sunt sub tutela parinteasca pana la 18 ani, fiindca nu au voie sa ia decizii de capul lor, sau sa faca ceva.
Vezi ca sunt sute de asemenea articole pe internet, atat legale cat si medicale, care explica pe idnelete, de ce nu este permis ca un copil mic, de 13 ani, sa-si inceapa viata sexuala.
Asta ca sa nu mai spun ca, diferenta de 3 ani intre ei, permite legii ca bage baiatul in puscaria juvenila (ca-i minor), daca parintii fetitei depun plangere la Politie, ca a fost corupta, sedusa si violata, de acel baiat.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu te lasă Dumnezeu să dormi la ora asta? laughing

Annastassia, dacă vezi răspunsul ăsta, scoate-mi block-ul, ești prea simpatică, vreau să-ți evaluez răspunsurile. happy happy happy happy happy happy happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba ma lasa, dar acum este devreme rolling on the floor!

| Celcestietot a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, sunt articole pe internet, si da, legal nu este permis, iar dpdv moral persoana pot spune ca decide. Nu este complet dezvoltata, ai dreptate, dar consider ca, dupa perioada dezvoltarii, corpul nu va mai fi un impediment si de obicei acest stadiu se incheie aproape complet cu mult mai devreme la fete ca la baieti, aprox. la 14, maxim 16 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Celcestietot):

Un copil de 13 ani NU poate decide nimic!
Asa spune legea si asa spun psihologii si medicii, fiindca sunt prea mici sa poate discrene binele de rau, sau sa fie capabili sa ia o decizie. De aceea sunt sub supraveghere parinteasca.
Da, de la 16 ani impliniti, poate sa accepte sau sa fie de acord cu anumite actiuni, dar numai in anumite cazuri.
O relatie sexuala intre un copil de 13 ani si unul de 16 ani, este total ilegala, imorala si interzisa!

| Celcestietot a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, da, am înțeles happy. Mă refeream la faptul că poate decide dacă este moral sau nu, chiar dacă nu va face ceva - acționa în vreun fel, la fel cum fiecare decide, alege religia happy happy.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Celcestietot):

Tocmai asta am explicat, ca NU poate decide deloc, fiindca are doar 13 ani!

| Celcestietot a răspuns (pentru Violleta2022):

Știu happy

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pai da la 14 ani e gata pregatita de facut plozi. ca la rromi.
tare as vrea sa fac o vizita in Philippines, acolo varsta consimtamantului sexual de 12 ani laughing

e standard dublu, ca daca un baiat de 13 ani e intr-o relatie cu una mai mare decat el, e smecher. dar invers sigur vrea sa profite de ea si s-o violeze, nesimtitul. dar asta nu se aplica pentru fete laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, cam pe acolo. Sa faci o vizita sau sa te fi nascut acolo laughing.

Pentru multi baieeti de 13 ani reprezinta cea mai tare chestie si probabil ca invers cum spui tu, ar vrea sa profite. Fetele scapa mai usor laughing.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu mi se pare ok o relatie inter un copilas de 12 ani si un baiat de 16 ani!
Baiatul ala la 16 ani pocneste de hormoni si vrea sex, ori tu nu ai ce sa-i oferi la anisorii astia.
Da-i pace si vezi-ti de joaca si prietenele tale, ca esti extrem de micuta, iar relatiile cu baietii la varsta asta, sunt numai de simpatie si amicitie.

| Celcestietot a răspuns:

Buna. Eu zic sa nu iti faci planuri pe niste perioade asa intinse de timp, lungi, ca nu stii nici daca o sa stai 1 an cu el, dar apoi 3. Si sa nu crezi ca ii oferi ceva pretios, asa ceva este apa de ploaie.

| minrest a răspuns:

Vad ca esti matura in gandire; pentru varsta ta. O fata de 13 ani nu atrage ca partener, trasaturile sufletesti, psihice, care ar face ca un partener sa o doreasca nu au aparut inca. Asa ca, baietii interesati de fete atat de tinere ori sunt foarte nesiguri in fata fetelor mai mari, ori urmaresc sa le manipuleze spre sex; de regula au ambele motive. In sine, diferenta de 3 ani nu ar fi mare; e mare pentru ca ai 13 ani.

| Ineys a răspuns:

Nu vreau sa sune urat, dar la 16 ani nu ai ce sa placi la una de 13 ani. Eu cred ca are alte planuri si vrea sa te foloseasca/prosteasca intr-un fel sau altul. Ai mare grija. Daca era 21-18 ani mergea. Chiar 19-16, dar 16-13 e tare dubios.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Ai dreptate, 16-13 e dubios. mai bine El 19 ea 13, sau el 24 si ea 16.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Ineys):

Pana acum am inteles ca a avut doar 4 relatii si sincera sa fiu, pare un baiat cuminte, decent nu un dobitoc care sa oblige o fata sa faca un anumit lucru sau sa o jigneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diferența este ok la vârstele aste, și când o să intri la liceu o să fie și mai ok.
Cu toate că, este la limită şi ar fi mai bine să găseşti pe cineva de o vârstă mai apropiată de a ta.
În ceea ce privește sexul, da, cu siguranță o să vrea sex, dar tu să faci ceea ce vrei, și ceea ce simți.
Dar, dacă vezi că vrea asta, și nu vrea să te aștepte, spune-i adevărul, nu-i da speranțe.
Și dacă o să stați împreună, și poate o să te lase pentru că nu-i oferi ceea ce vrea, să nu fii tristă, băieții la vârstele alea sunt obsedați de sex, poate că-i placi foarte mult dar, nu ai ce să le faci.
Plus, nu prea înțeleg ce înseamnă „nu sunt pregătită", nici ăștia mai mari nu înțeleg de multe ori.
Vârsta este normală pentru a începe să-ți faci un iubit, dar, fă-o doar dacă vrei tu, nu te uita la ce spun alții.
Dacă-ți faci iubit totuși, informează-te în privința sexului, sunt multe lucruri de care foarte probabil habar nu ai și nu cred că-ți dorești sarcini sau boli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nimid deosebit alegerea este a ta., relatiile la varste fragede nu trebuie sa fie eterne. La varste de genu adolescentii se mai cupleaza se despart daca nu merge asa e lumea. Acum e timpul sa experimentezi ce e viata. Sa vezi ce fel de tip e, Dar ceva IMPORTANT : cine ti-a zis ca o relatie trebuie sa se rezume imediat la partea sexuala? Cuplurile pot sta impreuna ani buni fara a ajunge la pasul ala, ba dinpotriva este un gest de "usuratica" a te culca imediat cu un tip.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, la asta m-am referit si eu

| troleibuz a răspuns:

Fii desteapta si stai departe de relatii pana mai cresti.

| AureliusTPU a răspuns:

Parerea mea este sa faci ce vrei si cum vrei pentru ca eu nu te pot obliga sa faci ce vreau eu, dar parerea mea este sa nu iti faci iubit pana la 18 ani.

| Kenji2Uchiha a răspuns:

Ba, din momentul in care ai nevoie sa intrebi pe altcineva despre o posibila "relatie de iubire" iti poti da seama ca NU iti place de el absolut deloc. ( la varsta ta eu ma uitam la naruto si faceam jutsu prin curte.)

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Kenji2Uchiha):

Eu inca ma uit la desene inainte sa dorm si singurul canal pe care ma uit la televizor este Disney Channel, pe langa faptul ca eu deja ma uit la filme si seriale 16+ deci nu are nici o legatura faptul ca tu la varsta mea te uitai la Naruto laughing

| anonim_4396 explică (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Eu la 27 de ani inca ma uit pe Youtube la desenele vechi din anii 90` aia erau autentici. asa zisele desene animate ce mergeau la tv prin anii 2000` Sunt mai bune ca majoritatea filmelor normale de azi.