| GSMH a întrebat:

Vreau câteva păreri in legatura cu o facultate.
Eu de când ma știu am vrut la medicina, deja am învățat biologia dar la chimie nu pot, nu se lipește nimic de mine de parca as fi retardata. Iar dacă as încerca fizica ar fi prea târziu...
In plus ma simt panicata groaznic si nu stiu ce sa fac.
Astăzi m-am informat si m-am gândit ca as putea da la bioinginerie medicala, dar nu găsesc nimic despre ce as putea face după terminarea facultății.
Dacă aveți păreri si despre alte facultăți, eu aștept.
Merci mult anticipat!

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Poti sa faci facultatea de biologie si sa lucrezi ca biolog in cadrul unui laborator, spital, ca reprezentant medical.
Poti sa faci si niste meditatii daca iti doresti neaparat la medicina, oricum in facultate vei face biochimie.

| RoCkKiD a răspuns:

Ok, intentia ta de a invata chimia e nobila dar realitatea (trista) e ca nu trebuie decat sa inveti testele de admitere. Poti fi complet autista in loc, daca stii testele pe de rost ai intrat, poate chiar cu medie mare.

Poti face asta ca sa intri, apoi continui incet incet cu chimia. Materiile cele mai grele din facultate nu vor avea treaba cu chimia asa ca o sa supravietuiesti.

Biologia este o facultate cu putine perspective de viitor pentru ca o sa ajungi sa faci analize pentru clinicile astea sau daca ai noroc la clinici de fertilizare (cu mult noroc). Si..cam acolo te vei bloca.

Bioingineria medicala e tare dar nu stiu cate joburi sunt in tara, de cele mai multe ori joburile presupun un oarecare nivel de cercetare si inovare care nu denota un nivel mare de dificultate.

| iamprettybored a răspuns:

Salut! Dacă de când te știi ai vrut să devii medic, eu te sfătuiesc să nu renunți așa ușor. Admiterea este doar o mică parte, iar la facultate chimia se face doar în primul an și atât. Caută un profesor care să te ajute, sau poate un coleg care se pricepe la chimie și îți poate explica și ție. Caută cursuri pe net, video-uri explicative, culegeri. Sunt atâtea opțiuni. Nimeni nu se naște bun la toate.

Există și facultatea de inginerie medicală dar acolo se face multă fizică, electrotehnică, lucrezi cu aparatură medicală, nu tratezi oamenii ca un medic. Gândește-te bine ce ți-ai dori să faci pe viitor și de ce vrei mai exact să fii medic. Și dacă îți dorești cu adevărat, merită efortul, merită banii de meditații, fiindcă este vorba de restul vieții tale până la urmă.
Multă baftă!