| gabiiro a întrebat:

Bună. Vreau o motivație. Eu nu știu sa joc fotbal. Dar când sunt lângă rudele mele trebuie sa ma fac ca îmi place fotbalul și ca știu sa joc. Sunt în casa cu tatăl meu și când el se uita la un meci eu trebuie sa vin în camera lui doar sa vadă ca sunt interesat. La școală când am ora de sport ar trebui sa intru și eu în meci sa vadă copii ca știu ceva. Am 14 ani și trec a 8 a acum. Ma gândesc ca cand voi fi la liceu și alți băieți sriu sa joace dar eu nu, își vor bate joc de mine?
Când voi fi mai mare și voi avea o iubita pare ce impresii își va face despre mine?
Va rog dați-mi un sfat sau o motivație.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Noi nu putem sa-ti dam motivatie, ca nu-i ceva ce poti descrie sau imprumuta, ori invata de la altii, este ceva ce vine din SUFLETUL si DORINTA ta interna, nu de la altii!

| Violleta2022 a răspuns:

Cat despre iubita...nu-i cazul inca sa te gandesti la ea, ca alea apar dupa 17-18 ani, cand esti baiat mare si capabil sa-ti faci una, d esii multi pe aici au 20 si peste 20 si nu au fost inca capabilis a-si faca iubite.

Ma rog, ia-le cu incetul, in oridinea proritatilor: scoala, clasa a VIII-a, pergatirea pentru examenul de admitere la liceu si fa un spot care sa-ti placa, nu fotbalul care nu te atrage.

| Drimmero a răspuns:

Daca nu iti place fotbalul nu te va prinde sportul asta nici sa-l joci, dar nici sa il urmaresti, e un 'microb' care ori te prinde, ori nu, nu exista cale de mijloc. E aiurea daca esti obligat sa te prefaci ca iti place fotbalul, e aiurea in general sa fii obligat sa faci ceva ce nu iti place, tu mergi in directia ta spre pasiunile tale, nu ii asculta pe ai tai, e o prostie ca ei sa iti dicteze placerile. Ai avut ghinonul sa te nasti intr-o familie de microbisti ma toxici, daca nu esti de-al lor o sa simti ca esti un intrus acolo.
Cat despre liceu e simplu, te orientezi catre un sport care iti place, iei mingea de handball, baschet sau volei si joci eventual cu fetele, nu te bagi la fotbal cand ei se vor juca, sau macar incerci asa de fun sa joci daca te plictisesti, asa petrecand timpul cu colegii, joci cum stii pana la urma.
La mine situatia a fost fix invers, la mine in familie am fost mereu microbistul ala infocat, ceilalti nu se omorau cu fotbalul, urmareau ocazional si ei cand era un meci mai tare dar in rest nu erau asa pasionati, eu in schimb...mergeam la meciuri, aveam tricouri cu diferite echipe, mingi, fulare, urmaream constant meciurile echipei favorite, ma jucam etc. E un sport exceptional, cel mai iubit sport dar daca nu te prinde aia e, e normal sa fim diferiti intre noi.

| Freya1 a răspuns:

Tatăl tău probabil e un împătimit al fotbalului și sa lăudat peste tot ca te va face pe tine mare sportiv.Pentru ca îți spun eu sigur ca nu e obligatoriu sa îți placa fotbalul sau sa ști fotbal doar pentru ca ești băiat.
Dacă nu te atrage sportul asta spune pur și simplu, nu te forța să faci ceva ce nu e pentru tine și nu te pasionează.

Și apropo, nu e ok ca tatăl tău sa te tina în teroare lângă el sa urmărești meciuri.

| Nirvanaaa a răspuns:

In liceu mergi la sporturile care îți plac. Dacă nu îți place fotbalul nu e problema, poate îți place voleiul sau baschetul. Nu ar trebui sa te judece băieții pentru asta, sigur mai sunt printre ei care nu știu sa joace și nu ii pasionează. Nu toți băieții sunt impatimiti ai fotbalului și e foarte normal.
Nici pe fete nu le interesează asta. Fiecare cu hobby-urile lui. Nu scrie nicaieri ca dacă ești băiat trebuie neaparat sa îți placa fotbalul.

| ionur a răspuns:

îți spun eu cum o sa fie când o sa ai iubită.

Tu o sate joci fotbal și ia o să se joace fotbal cu altul în mașină și la el acasă.

Ia Motivație

Nu mai fi fătălău și lasă gagicile sau iubitele nu trebuie să-ți pese ce spune mai ales și mai ales femeie și fetele azi este cu tine mâine cu 2 lângă ia nu fi fraieri.

Vrei sa ști sa joci fotbal? Mergi și joaca fotbal și învățat fotbal.