| denisamaria43 a întrebat:

Bună. Acum vreo 2-3 luni m-am despărțit de fostul meu prieten, însă de atunci parcă nu mai sunt eu. Nu mă mai simt motivată, nimic din ce îmi plăcea înainte acum nu mă mai pasionează. Da știu că am nevoie de timp ca să trec peste însă parcă cu cât trece mai mult timp cu atât mai tare mă doare faptul că nu mai vorbim și că nu mai e lângă mine. Mă gândesc la el în fiecare zi și deși am încercat să îmi ocup timpul ca să nu mă mai gândesc la el, totul a fost în zadar, orice lucru îmi aducea aminte de el. Ba mai mult am încercat să vorbesc cu alți băieți însă nu simțeam aceeași plăcere și nici nu mai aveam același interes pe care îl aveam când vorbeam cu el. Cu el puteam vorbi orice, găseam subiect de discuție din orice, acum abia de mai pot lega 2-3 mesaje cu un băiat. Nici nu știu ce ar trebui să fac, să îi dau mesaj în care să îi explic toată situația sau să îl las să își vadă de viața lui. Un sfat mi-ar fi de mare ajutor.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu,sa nu ii dai nici un mesaj,nu are sens sa comunici cu el,relatia voastra a luat sfarsit.
Dar fa lucruri noi.
Mergi la piscina,asculta alte genuri de muzica,vezi comedii,ia-ti un catel,o pisica,ai grja o dupa amiaza de copilul vecinilor,fa lucruri vesele si pe care nu le-ai facut niciodata inainte.
Baietilor nu le mai da atata importanta,cauta sa iti gasesti propriul echilibru,incepe sa scrii un jurnal, sa pictezi, sa faci fotografii tematice, mergi prin ploaie fara umbrela, fa-ti parul albastru...cauta sa iti "imblanzesti" durerea.Incet,incet,va veni si uitarea.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ai vrut despărțire, ai primit despărțire, ce nu iti convine acum?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa te focusezi pe lucruri mai importante, fara sa incerci sa mai agati alti baieti, cel putin o perioada de vreme, pana scapi de obsesia "fostului".
Fa-ti prietene si iesiti afara, mergeti la plaja, bucurati-va de soare si vreme frumoasa.
Evita sa iti mai suni fostul sau sa-i dai mesaje, ca este doar durere si agonie, fiindca o relatie odata rupta, nu se mai lipeste si nici fericita nu va mai putea fii.

| dullcat a răspuns:

Buna.Este normal sa treci prin astfel de stari, majoritatea persoanelor simt asa dupa o despartire. E greu de spus daca sa il contactezi pentru a va impaca, nu ai mentionat motivul despartirii.Ia in calcul ca poate el nici nu va fi de acord cu asta.Si chiar daca va functiona, cum poti sti ca pe viitor nu va despartiti iar din aceleasi motive sau chiar altele noi?

Capul sus, stiu ca doare foarte mult, dar va rasari din nou soarele si pe strada ta.Ai incredere in tine si in timpul care le vindeca pe toate.

| denisamaria43 explică (pentru dullcat):

Eu am niste probleme de familie destul de grave de care el stia deoarece i-am spus, el m-a chemat sa iesim insa nu am putut si astfel el a hotarat ca e mai bine sa nu mai vorbim

| dullcat a răspuns (pentru denisamaria43):

Daca nu ti-a inteles situatia pana acum si a decis sa nu mai vorbiti doar din atata lucru, inseamna ca nu te merita.Chiar nu are sens sa iti bati capul cu astfel de persoane.Pentru a gasi un echilibru poti incerca sa mergi la psiholog, caci problemele de familie adesea lasa urme neplacute/sechele in comportamentul tau.

| VoidEternal a răspuns:

E normal sa poți lega conversații cu un om pe care îl cunoști și cu care ai o chimie, mai ușor decât cu alte persoane noi. Dar dacă ai răbdare și ești dispusă să treci peste stângăciile de început, poți găsi și alți oameni interesanți care să te scoată din starea asta. Deși, dacă te scuturi de praf ții fruntea sus și mergi înainte, vei reuși și singură. Lumea nu incepe și nu se termina cu un singur om.

| Sistemulxxl a răspuns:

Mergi la el acasa, bate la usa si cand deschide sari pe el. Vezi sa fii sumar imbracata. Am cunoscut pe una care mi-a venit la usa imbracata intr-un palton si fara nimic pe dedesubt. Si era iarna. A fost grozav,
Surprine-l! Poate se indura si te baga in seama.