| daniela_9291 a întrebat:

vreau sa invat mai bine anul viitor.Trec clasa a7a si pana acum am avut mereu prima medie sub 9.Profesorii si colegii cred ca invat bine, si eu cred ca stiu multe, dar la note nu se vede.Stiu multe, dar in teste ma incurc mereu, cand ma asculta iau note mari.La matematica si engleza nu se poate fara meditatii la proprii profesori, deci din start ma duc la meditatii.La celelalte materii nu prea pot sa ma concentrez cand invat avand in vedere ca inainte retineam foarte repede.Cum as putea sa retin mai repede in a7abig grin

Răspuns Câştigător
| davidwarner a răspuns:

Pai la teste in general este mai usor de rezolvat.Invata inainte logic, si totul va fi bine. Ai de obicei 50 de minute pentru test, dar acorda mereu 5-10 minute ca sa citesti si sa intelegi cerintele. Apoi rezolva ce stii, lasa la final ce e complicat.

2 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Un început ar fi să înveţi în linişte, să mergi într-o cameră în care nu e nicio persoană şi nimic care să te deranjeze cum ar fi calculator, telefon. Nu te gândi, că hai să termin cât mai repede ci concentrează-te gândeşte-te la ceea ce înveţi, nu învăţa mecanic ci raţional şi îţi va plăcea! Baftă!

| Fireheart1996 a răspuns:

Faza e ca nu trebuie sa inveti mecanic, mot-a-mot fiecare cuvant predat. Trebuie sa citesti, sa intelegi si in primul rand sa fi foarte atent in clasa pentru ca majoritatea lucrurilor le prinzi din clasa. Fi activ, fa-ti temele tot timpul si verifica sa fie corecte. Poti face si exercitii in plus. Totul e sa iti placa sa inveti si sa fi anent.