| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu ce trebuie sa fac in urmatorul caz, deoarece ma calca pe nervi si trebuie sa reactionez cumva dar nu stiu cum. Pai, am o colega la mine in clasa care a fost cu mine si in clasele 1-4. eu m-am mutat de la scoala mea ca sa scap de ea, deoarece mereu ma barfea si isi batea joc de mine, si din cauza programului si a profesorilor. Anul acesta a venit din nou in liceu la mine in clasa mea. si cumva mi-a facut anul sa fie unul groaznic. Ma folosea, iar eu am fost proasta ca nu mi-am dat seama atunci. Mereu ii dadeam apa, rigla, creioane, ii dadeam raspunsurile la engleza, ii dadeam chiar tot, ii imprumutam bani mai mereu si ma duceam sa ii cumpar strudel sau ceva de genul acesta. si m-a enervat mai tare. ea mi-a spus sa am incredere in ea si am crezut, intr-un fel laughing) s-a intamplat recent un lucru in familie, in legatura cu mama si i-am spus. mama era in spital. cand eram la scoala o asteptam pe prietena mea, iar ea vine la mine si imi spune "sa ma anunti cand moare mama ta". si s-a suparat pe mine ca nu ii dadeam sa copie la teste si tema la germana. la noi profa de germana ne pune 2 la cel care a copiat tema si nu nuami lui, ii pune 2 si celui care i-a dat sa copie si nu am vrut sa ma risc. si acum barfeste non-stop despre mine si isi bate joc de mine. Ce sa fac? Funda :*

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa nu faci nimic,s-o ignori si sa nu-i mai dai NICI o atentie,nu merita.
Peste o saptamana veti lua vacanta si te vei indeparta de ea,iar la anul,te vei comporta ca si cum nu ar exista.
Las-o sa te barfeasca, singura se va incurca in minciunile ei si ceilalti vor intelege de partea cui e adevarul, mai ales cand va reactiona urat la refuzul lor sa-i faca micile "servicii" pe care i le faceai tu.
Nerecunostinta si ingratitudinea se platesc si ea plateste acum, pierzandu-te definitiv.
happy
Fata asta nu iti este si nu ti-a fost prietena niciodata, doar a profitat de bunatatea si naivitatea ta!
Scoate-o complet din viata ta si fii mai atenta de acum incolo in cine te increzi!