| Radandam a întrebat:

Am o întrebare în legătură cu cursurile online. Pot face ore online de pe un telefon Huawei p30 lite? Adică nu știu dacă este foarte performant telefonul și de aia intreb. Sau se pot face ore doar de pe laptop? Și cum se procedează? Adica descarci o aplicație și te vezi pe camera? Vreau cât mai multe detalii. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| NyanMei a răspuns:

Da, poti face cursurile online si pe telefon. Si da, exista aplicatii pentru asta. Dar aplicatia ti-o va spune profesorul. Fiecare profesor prefera alta aplicatie.

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Telefonul tău (Huawei P30 Lite) este foarte bun pentru cursurile online. Este cu siguranţă destul de performant pentru a participa la ore.
Pentru a participa la orele online, va trebui să descarci două sau mai multe aplicaţii (depinde de clasa/şcoala ta): Google Classroom, Google Meet şi (probabil) Zoom. Toate aceste aplicaţii le găseşti gratuit pe Magazin Play.
Teoretic, clasa/şcoala ta îţi va da un cont (un e-mail şi o parolă) cu care va trebui să te logezi în aplicaţiile Google Classrom şi Google Meet. Dacă clasa/şcoala ta nu ţi-a dat niciun cont, atunci nu te grăbi - aşteaptă să primeşti unul sau întreab-o pe diriginta ta (sau alte cadre didactice) cum va proceda şcoala/clasa ta.
De obicei orele online se desfăşoară pe Google Meet sau Zoom. Prin intermediul acestor două aplicaţii, tu te vei conecta live cu profesorii şi ceilalţi colegi.
Pe Google Classroom vei primi materiale (postate de profesori). Tu va trebui să rezolvi ce ai primit iar apoi să încarci lecţia rezolvată înapoi pe Classroom.
Nu vreau să te înnebunesc cu detalii, dar:
ATENŢIE! NU începe singur configurarea unui cont de Google Meet sau Google Classroom. Aşteaptă să primeşti un cont de la şcoala ta.

Mai ai nevoie de informaţii? Întreabă-mă!