| Rares266 a întrebat:

Ar fii o idee rea sa ma fac sofer pe tir?
Sa va zic cate ceva despre mine inainte :
Eu cu invatatu nu am problme sunt al 2-lea din clasa, dar am niste probleme, eu nu sunt asa sociabil, prieteni nu prea am numa vreo (2, 3 ) care ies foarte rar pe afara in rest stau in casa sau ies si stau pe banca singur, sunt rusinos nu prea stiu ce sa zic in preajma unei fete, sunt calm, respectuos...
Eu ma tot gandesc in fiecare zi la chestia asta si ajung la solutia ca eu sunt diferit de ceilati si ca nu am cum sa intemeiez o familie, asa ca o sa raman singur...
Ce as mai putea face? Caracterul deja mi sa creeat si este foarte greu sa il mai schimb acuma
Cred ca eu nu voi avea o familie si voi sta toata viata pe tir
As avea alte optiuni?
Ma poate ajuta, indruma cineva?

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Anomima1996...tot la baietii de la mate-info ma gandeam si eu cand am citit intrebareahee hee Cu totii stim ca la real sunt foarte multi baietii "timizi",desi, prin simplu fapt ca nu esti la fel de sociabil ca ceilalti mie nu-mi dai impresia ca esti neaparat timid, mai mult de/atat, sunt foarte multe persoane care apreciaza aceasta categorie de oameni, ce comunica mai mult prin fapte. Crezi ca daca te faci sofer de tir nu vei mai fi "obligat" sa discuti cu nimeni, vei avea colegi de echipa (din cate stiu eu soferul de tir conduce prin toata tara si in afara ei saptamani intregi,automat vei avea un coleg cu care sa lucrezi in ture), deci la notele pe care le ai meriti mai mult.
Cred totusi ca nu nu poti face inca diferenta dintre o persoana timida si una intovertita (spre exemplu, eu ma incadrez in a doua categorie,si nu e doar parerea mea,ci si a psihologului). Poate nu este vorba de faptul ca iti este rusine sa iesi in evidenta, doar ca nu-ti pasa atat de mult de acest lucru, nu simti nevoia sa fi popular, sa ai o tona de prieteni si la brat cea mai frumoasa fata din scoala. Ceea ce pentru multi este ca ambrozia pentru tine este ceva banal ce nu necesita atentie.
Vorbeste cu un psiholog, asta te poate ajuta mult (macar iti vei da seama daca esti timid cu adevarat). Renunta la ideea cu soferul de tir, e nasoala.(prin asta a se intelege, ca nu se merita)

2 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Da,ar mai fi si alte optiuni.
In primul rand incerca sa te schimbi tu ca om si apoi fa-ti planuri pentru viitor! In viata iti alegi meseria dupa bunul plac, daca tu vrei sa ajungi sofer pe tir, mult succes! Si la treaba cu familia chiar nu te inteleg.Nu vrei tu sa ai sau esti prea pesimist?! P.S sunt destule fete care prefera baietii timizi si linistiti, asa ca nu te stresa prea mult pe tema asta, iti vei gasi tu sumatatea.Probabil esti in perioada adolescentei, dar daca vrei cu adevarat sa te schimbi, te vei schimbahappyBafta

| AnonimaOk a răspuns:

Mai nu trebuie sa te descurajezi. In primul rand, nu te fa sofer de tir esti nebun daca faci asta lol! Mai ales daca inveti atat de bine. Iti recomand sa te faci informatician -> liceu cu profil mate-info intensiv. In fine chestia cu rusinea... pai ce sa iti zic decat ca nu ai de ce. Ia-ti inima in dinti si fii mai calm, mai relaxat. Cand intalnesti pe cineva trebuie sa il saluti, faci cunostinta daca nu va stiti si na incepeti si voi sa vorbiti ce va place sa faceti, jucati-va impreuna sau iesiti etc. De ce sa nu vorbesti cu o fata? Suntem si noi, fetele, oameni adica nu suntem de pe alta planeta (contrar unor opinii laughing ). Ideea e ca nu e nimic gresit in a petrece timp si a vorbi deschis cu o tipa. Cu colegii, poftim, vorbeste si tu mai mult. Adica ceva gen hai frate iesi la un suc? etc adica nu ai de ce sa te sperii, lumea iti e prietena happy zambeste si vorbeste mai mult cu cei din jur! Curaj! nu musca :O3