| sTe24092004 a întrebat:

Bună ziua! Daca o femeie căsătorită face un copil cu un bărbat necăsătorit cu ea, atunci eu sunt verisor vitreg cu copilul dacă tatăl îmi e unchi?

2 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Din moment ce ai o legatura de sange cu acel copil, clar nu ai de ce sa asociezi cuvantul "vitreg". Esti ruda cu el. Ce fel de ruda nu stiu, nu ma descurc cu gradele de rudenie.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

În primul rând, a punctat bine @Clauden: dacă nu sunteți rude prin alianță, nu îi poți spune "vitreg"
În al doilea rând, dacă atunci când ai zis "dacă tatăl îmi e unchi" te refereai la tatăl lui, care e unchiul tău, atunci ești verișor primar cu dânsul.