| anonim_4396 a întrebat:

la ce ora trebuie sa ma culc seara ca sa pot sa ma trezesc foarte odihnita dimineata?

Răspuns Câştigător
| Pearl01 a răspuns:

Hello! Programul de somn ar trebui sa ti-l faci in functie de progamul tau zilnic. Cu cat esti mai activa, cu atat organismul iti esti mai solicitat si automat te simti mai obosita. Un organism sanatos, normal are nevoie de maxim 8 ore de somn. Daca dupa 8 ore de somn te simti mai obosita, atunci ai grija la alimentatie, cat manaci, cum manaci si ce manaci. Daca te-ai culca la 23-24 si sa te trezesti dimineata la 7-8, ar trebui sa te simti ok...dar incearca sa dormi in functie de timpul tau. Mai poti trage un "pui de somn" si ziua.

10 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Pe la 11.
Oricum, depinde si de metabolism..eu de exemplu ma culc la 12 noaptea si ma trezesc odihnita la 6 dimineata happy

| Chris a răspuns:

Depinde de organismul tău. Spre exemplu, eu dorm câte 5-6 ore pe noapte și sunt odihnit. În noaptea care a trecut, am dormit puțin peste 3 și mă simt bine.

| MissYMarYa a răspuns:

Bagate in pat la ora 9 devreme raw...dar incearca sa adormi fara sa te gandesti la nimic ca astfel adormi fara sa pierzi timp si bea o cana cu lapte inainte de culcare (adormi repede) si cand te trezesti mananca un mar (energie-gie-multa multa)laughing

| BellaKiოNana a răspuns:

La 23 sau la 22 jumate, pentru ca noi trebuie sa dormim 8 ore, e normal.eu ma trezesc foarte usor.

| R0CA19 a răspuns:

Eu si daca ma culc la 3 noaptea sunt odihnita a2a ziilaughing) [ma scol la 6 20 in fiecare dimineata]

| BogdySS a răspuns:

Maxim la 10. Odihna de dimineata consta in orele dormite inainte de ora 12. Trebuie sa dormi minim 2 ore inainte de 12 ca sa te odihnesti. Desigur, nu te culci la 20 sau la 21 si te trezesti pe la 1 si petrecilaughing

| Ctiberiu a răspuns:

Eu cand ma culc la 10 ma trezesc dimineata obosit, cand ma culc la 12-1 noapta ma trezesc perfect relaxat, concluzia, somnu' e de ****!

| youandmy a răspuns:

La 7 searatongue

| Edia2002 a răspuns:

Pai ar trebui sa te culci la 21:00( la 9 seara)!

Sper ca te-am ajutat!