| ReignForest a întrebat:

La ce ora va culcați voi seara? Eu nu pot sa ma culc decat dupa 00 noaptea si dimineata ma simt obosită de aș mai dormi.La ce ora ar trebui să mă culc? Câte ore trebuie să dorm pe noapte ca să fiu odihnită?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mă culc între 11-12. Nu mai târziu de 12. Și dorm cam 7 ore

| Frank51 a răspuns:

Pentru mine între 7 și 8 ore este sweet Spot. Ma culc pe la 12:30 și ma trezesc la 8. Dacă ma culc mai mult sau mai puțin ma simt mai rău. Fiecare corp este diferit.

| Dismally a răspuns:

Eu pe la 02:00 ma culc. Ar trebui sa dormi cam 8 ore pentru a fi odihnita.

| ReddY25 a răspuns:

22 23

| ReddY25 a răspuns:

Dar când lucrez destul de târziu, 1/2

| ReddY25 a răspuns:

Și 8 ore sunt recomandate

| carevaescu a răspuns:

In primul rând trebuie să afli de câte ore de somn are nevoie corpul tau. Apoi îți calculezi cam la ce oră ar trebui să te bagi în pat la culcare.

Ce ajuta:
Evită stimulente (cofeină, zahar, etc. ) după prânz.
Evită electronicele cu o oră înainte de culcare.
Dacă ai insomnie ușoară sau cronică, poate te ajută melatonina (5mg)

Pentru mai multe informații citește despre igiena somnului.

| helpforyou a răspuns:

De"culcat" ma "culc" cand este diponibil partenerul.winking
Dar ma pun la somn in functie de activitatile pe care le am de facut. Si cum aceste ma tin tot timpul in "priza" nu este o ora fixa la care sa ma pun la somn. Dar, da, restect cele 8 ore de somn. Si daca este nevoie mai suplimentez si la amiaza cu 30 - 60 min de somn.

Dar asta este ce functioneaza la mine. Pentru alta persoana sunt sigur ca va funciona foarte bine un alt tip de program.

| nukeyly a răspuns:

8 ore de somn respectate prelungesc viata demonstrat cu 10 ani_
gen 22.00-6.00_si in general viata organizata are efecte benefice.

Exista persoane care si dupa 12 ore de somn nu sunt odihniti si mai vor, altii cu 3-4 ore sunt functionali normal, depinde de organism, de arderile interne si de iq.

| DeaconuCorina a răspuns:

Trebuie sa dormi cel puțin 8 ore pe noapte că sa te trezești ok dimineață.

Răspuns utilizator avertizat
| Jessicakecal21 a răspuns:

Daca esti activa, iti recomand sa dormi in cel putin 8-9 ore ca sa nu te simti obosita, inca ceva inainte de o ora sa nu stai pe telefon deoarece iti afecteaza somnul asa ca fa ceva inainte de somn de ex citeste o carte cateva pagini sau relaxeaza te cv de genu. Cu grija