| alina_7783 a întrebat:

Buna ziua m aputeti ajuta sa scap de aceasta frica? Peste o saptamana merg la mare...si atunci trebuiesa imi vina menstruatia am 12 ani 1)De ce nu este bine sa potri oburi la 12 ani? Nu vreau sa imi intarzie mentruatia deoarece a doua saptamana dupa asta merg in tabara si mai bine ma prind ela mare deoarece in tabara e inot.Imi recomandtati ceva anume sa nu imi intarzie? Sport ceva data trecuta mi-a intarziua doar o zi. dar nu vreau sa imi intarzie mai mult mai bine si mai devreme sport mancare sanatoasa ceva?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti folosi OB mini, dar cu cateva conditii. Trebuie sa-ti schimbi tamponul dupa fiecare intrare in apa, iar cand nu mergi la plaja poarta totusi tampoane normale.

| SweetCandy a răspuns:

Nu ai ce sa faci pentru a intarzia...si nu te mai panica...la mare incearca sa porti pantaloni scurti...asta e.straight face
eu nu pot sa iti spun sa nu porti ob-uri ...pentru k sunt si ob-uri mini pentru virgine, insas in locul tau nu le-as purta mie una nu mi se par de incredere... e alegerea ta...insa daca te hotarasti sa le folosesti ai grija cum le intrebuintezi!
succes!
pa pa
happy

| Jonsdottir a răspuns:

Cine a zis ca nu e bine sa folosesti OB-uri la 12 ani? poti sa folosesti OB si de la prima menstruatie...deci nu-ti mai face grijiwinking

By Dy
Xo~Xo

| S†®£p§¦L§ a răspuns:

Pey nu e nici o metoda de a face sa iti intarzie menstruatia... s-ar putea ca ciclul tau menstrual sa nu fie foarte regula... s-ar putea sa nu ai menstruatie timp de 2-3 luni...organismului ii ia ceva timp sa se adapteze la un ciclu regulat si asta s-ar putea sa dureze 2 ani sau mai mult

| Lorenyk a răspuns:

Un ob poate dezvirgina. ob-urile sunt doar pentru fetele care nu mai sunt virgine. stai linistita, eu am fost 2 ani la rand la mare si eram pe stop, am folosit tampoane normale, fara aripioare, eventual le tai aripioarele ca sa nu se vada urat la plaja si poti sa intri linistita in apa, nu vei avea probleme. tamponul se va spala in apa si nu te vei pata.
sa stii ca o intrebare asemanatoare am pus si eu acum cateva saptamani si iti spun din raspunsurile pe care le-am primit si eu ca nu ai cum sa faci sa-ti intarzie, si in plus, nu ar fi bine sa-ti intarzie fiindca se poate deregla pe termen lung.

| dulcika a răspuns:

Buna.
se spune ca intre 12 si 16 se regleaza... dar nu-i adevarat pentru ca toarta viata o sati intarziehappysi mie imi intarzie mereu...
nu exista ceva care sa faca menstruatia sa nu-ti mai intarzie:-d

| ---droid-kid--- a răspuns:

Nu cred ca e bine sa folosesto ob-uri de pe acum
auzisem k se poate dezvirgina cu un obthinking nst sigur
ideea e k nu bine sa le folosesti...foloseste absorb mai mici
papa pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pentru o virgină nu este recomandat folosirea ob-urilor. Cele externe sunt cele mai indicate. Pe perioada menstrei nu este recomandată expunerea la soare, apar sângerări mai abundente și chiar hemoragii. Stai la umbră și nu intra în apă cel puțin în primele zile. Dacă tot nu găsești o altă soluție, nu ai decât să folosește pe cele mini (dacă ai flux abundent, trebuie să-l schimbi din oră în oră, un calvar!).
Tampoanele interne pot da și reacții adverse ca: sindromul șocului toxic / S. S. T. menstrual, o boală rară dar foarte gravă.
Mare atenție.
Eu, personal nu recomand utilizarea lor de către virgine, indiferent de tipul folosit: mini, normal, superplus, etc.
Numai o medicație hormonală poate fi cea mai precisă ca perioadă de timp: 28 de zile. Asta se poate face numai după un consult medical de specialitate: ginecologie, endocrinologie, cardiologie, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti lua pastile am incercat si ew si a mers dupa prima pastila trebuie sa mananci ca sa-si faca efectul poti lua asa in fiecare zi iar dupa ce te opresti iti vn menstruatia la 5 zile dupa ce te-ai oprit sati mai vn se poat lua de la orce farmacie dar din pacate am iutat cum se numesc oricum incearca ca merita incercat succes XOXO