| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, ma confrunt cu o oarecare problema frustranta si cu siguranta se mai confrunta si altii. Doresc sa imi depasesc conditia sociala dar simt ca nu sunt suficient de bun, suntem prea multi pe pamant si eu nu am nicio sansa pentru a reusi, mai ales daca nu ai niciun ajutor si esti pe cont propriu. Mi-am dorit sa invat pe partea de informatica pentru ca acesta este hobby-ul meu pentru a fi un bun programator din pacate si pe partea asta am esuat si simt ca nu mai am pentru ce sa invat mai mult daca vezi ca nu aduce niciun castig financiar pentru a supravietui macar, nu zic mai mult, faci o aplicatie sau un joc mai sunt altii unspe mii de persoane care stie sa faca ce faci tu, altii au firme cu sute de persoane au investit bani multi (iar banii multi investiti aduc alti bani si tot asa) dar tu saracul de tine un nimeni ce sansa ai? Absolut niciuna si uite asa si aceasta parte cu informatica a cazut si se pare ca cei mai multi dintre noi nu ne putem depasi conditia intr-un mod cinstit si corect si va trebui sa ne conformam sa fim niste sclavi, sa avem bani pentru a trai 3-4 zile din 30 si uite asa va trece viata noastra... in timp ce altii s-au nascut deja in puf si au totul deja pe tava (a nu se intelege ca sunt invidios doar ca uneori viata este nedreapta in absolut toate privintele).

Răspuns Apreciat de Editori
| 6Anonim9 a răspuns:

Salut! Cred ca e din cauza vremii, ca si eu ma simt tare demotivat si nu stiu ce sa fac cu viata mea, la fel si multe cunostinte de-ale mele. Nu poate fi o coincidenta. Ori e vremea, ori ceva factori care afecteaza o masa mare de oameni fara sa ne dam seama care-s.
Oricum, a-ti depasi conditia sociala e un mod mai "modest" de a spune ca tanjesti sa fii apreciat si recunoscut de semeni. Asa suntem noi oamenii, toti vrem atentie si apreciere din partea celorlalti. In acelaasi timp, mi-as dori sa am puterea sa ignor imboldul asta bolnav de a fi "cineva mare" pentru lumea asta, pentru ca mi-as dori si sa traiesc linistit, intr-o comunitate mai izolata si linistita. E o lupta interioara continua, care nu cred ca se poate estompa atata timp cat nu-ti gasesti scopul tau in viata, sau sa atribui un scop general umanitatii. Pana la urma, toate descoperirile mari ale marilor genii nu au dus la o imbunatatire a conditiei umane, atata ca din punct de vedere strict material, traim mai bine (in conditii mai bune), dar nu suntem mai fericiti sau mai impliniti cu absolut nimic, suntem mai comozi, iar stresul e semnificativ mai mare. Sunt multe de spus pe subiectul asta, tocmai pentru ca nu exista o lege general valabila! Succes cu gandurile! big grin

1 răspuns:
| Mosotti a răspuns:

Cum nu ia sansa ca programator cand astia n-au programatori! Se cauta programatori buni in prostie nu doar la noi ci la nivel international.

Ai invatat tu bine programare pe un limbaj si nu te-a angajat nimeni? Nu ai invatat cred.
Se angajeaza si juniori destul, pornesti cu 3500 lei net din start ca salariu si ajungi si la 7500 sal mediu net.
Deci si daca esti incepator ai sanse de angajare.
Deci e deficit de programatori, daca 11 fac asta, mai ai si tu loc pe langa ei.

La noi in facultate la info din anul 2 veneau firme sa racoleze programatori, asa ca aia e.

Si daca nu reusesti sa faci asta inseamna ca da, nu esti destul de bun, sau nu poti fi suficient de bun, si va trebui sa te obisnuiesti asa si sa ai conditia sociala pe care o poti avea.
Sau pui mana si inveti daca poti asa cum multi altii fac.