| n3on0991 a întrebat:

Buna ziua oameni buni, mai multi nebuni si oameni crestini, mai multi atei, am sa va adresez o intrebare daca tot presupusul "Dumnezeu" e atotputernic. Poate Dumnezeu sa creeze o piatra atat de mare pe care nici el sa n-o poata ridica? Nu am scris intrebarea asta cu vreo intentia rea sau ceva de genul, ci cu scopul de a fii surprins de raspunsurile voastre, asa ca go!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dumnezeu nu e atat de puternic. Limitele lui sunt mintile inguste ale credinciosilor. Acolo 'traieste' el. Iar acolo nu exista bolovani, doar ceva paie, si o urma de materie cenusie moarta, sfintita. Aia ii ajuta sa ajunga pana la moaste.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu are limite în putere.El este atotputernic. Orice poate face.

| Vanishgold a răspuns:

Dacă ai zis ca Dumnezeu e atotputernic, crezi că există ceva ce el nu poate face?
Asta ți-ar răspunde un creștin pupător de cadavre (moaște).
Revenind cu picioarele pe pământ, cei ce suntem cu picioarele pe pământ știm că există lucruri atât de complexe încât nu există o rezolvare pentru ele.
Dacă îl întrebi pe un "creștin" de ce un bolnav de cancer care s-a rugat zi și noapte la Dumnezeu, nu și-a găsit salvare, o să ți se spună că așa a vrut Dumnezeu care din nou intra in contradicție cu "Dumnezeu e bun și ne iubește pe toți și ne vrea binele". De ce totuși moare dacă el nu-și dorește asta și s-a rugat la Dumnezeu să-i mai dea zile? Dacă îl numesc atotputernic înseamnă că poate orice și totuși, nu poate să redea sănătatea unui om. Haha!

| n3on0991 explică:

Astept mai multe comentarii.