| Eva1997 a întrebat:

Bună ziua! Poți să faci practică în spitale ca să devii asistent medical fără să înveți să iei sânge ( doar să faci injecții)? Depinde de tipul de practică pe care îl faci?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Astea se invata, la inceput o sa fi cu asistente mai vechi care te vor ajuta sa inveti, doar sa nu lesini cand vezi sange atita tot, in rest pe parcurs le inveti treptat. Mult succes.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti alege tu ce vei face in spital, faci detoate ca acolo vin zeci de pacienti cu probleme, ori daca ti se face rau cand vezi sînge nu este pentru tine aceasta meserie asistentă, cauta ti altceva care poti face, mergi spre alta ramura a medicinei, ortopedie traumatologie radiologie radiografii unde nu vezi sange.Ce varsta ai? Asistentele in spitale asta fac recolteaza analize de sange zilnic nonstop dimineata la prima ora pana la ora 12.

| Eva1997 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 18 ani! Nu mi-e frica de injectii! Mi-e frică dacă nu mă descurc! Și am înțeles că este mai greu sa iei sange decât să faci injecții!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Eva1997):

Astea se invata, la inceput o sa fi cu asistente mai vechi care te vor ajuta sa inveti, doar sa nu lesini cand vezi sange atita tot, in rest pe parcurs le inveti treptat. Mult succes.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda, mult succes iti doresc.

| Furnicuta000 a răspuns:

La practica depinde peste ce asistente dai, poti sa fii pus sa faci de toate, poti sa fii pus sa faci doar anumite lucruri sau poti sa fii pus sa stai doar sa sprijini peretii. De regula asistentele au nevoie de ajutor de asta o sa te lase sa faci de toate dar sange si injectii doar cu supraveghere cel putin pentru primele dati. Nu o sa vezi niciodata o asistenta sa-ti zica "du-te si recolteaza la pacientul x" daca tu i-ai zis ca nu ai mai recoltat niciodata

| ___Enzo a răspuns:

Și eu am aceeași problemă! Pe mine ma deranjează mama mea că mă întreabă de ce vreau sa fac asta și nu vreau altceva! Eu i-am zis pentru că îmi place, dar ea continuă cu aceeași întrebare!