| Ionutz1919 a întrebat:

Buna ziua prieteni, prietene.
Am zis sa pun si eu o oarecare intrebare si sa astept niste indicii de la voi.
Deci incep cu inceputul.
Am 20 ani, iar fata despre care voi vorbi, are 21. Este o comoara.
Suntem la aceeasi facultate, ea in anul 3 iar eu tot in anul 3. Anul trecut au inceput lucrurile sa fie mai serioase din privinta sentimentelor mele pentru ea. In vara anului trecut, avand ceva probleme la un proiect, ea a zis sa apeleze la ajutorul meu, asa ca am acceptat, dar asta fara a vorbi prea multe in restul anilor, doar ce faci si din astea. Am mers la ea acasa, am stat in jur de o saptamana in care am lucrat la proiect, dar pe langa asta, ne-am mai uitat la filme, la meciuri de fotbal si diferite emisiuni. Cu parintii ei m-am inteles de minune, asa ma intelegeam de bine cu ei incat ai zice ca erau parintii mei. Dupa ce am terminat acea saptamana de vis la ea, am tot vorbit cu ea la telefon, prin mesaje, ne-am mai intalnit. A inceput facultatea. Tot vorbeam mereu. A fost balul bobocilor la facultate, iar am fost prezenti amandoi, am dansat ne-am distrat, dar cam atat, am zis sa nu fortez norocul. Prin club, cand mai statea cu cate-un coleg, colega de vorba si imi indreptam privirea spre ea, intotdeauna privirea ei se intersecta cu a mea. A venit ora plecarii din club, iar eu fiind un pic ametit, nu am mers la ea sa o salut si sa o anunt ca plec (nesimtire din partea mea). Am plecat cu doi colegi pe jos iar dupa aproximativ 10 minute, nu mai mult, am vazut ca a trecut pe langa noi indreptandu-se spre casa. Iar atunci am primit un mesaj, ca data viitoare cand plec, sa o salut, ca asa e frumos. Mi-a fost sincer rusine, dar a zis ca nu mi-a zis cu rautate. Apoi am tot vorbit, m-a mai invitat la ea acasa sa lucram la proiecte.
Apoi un alt moment frumos, a fost acela cand a fost ziua ei. I-am daruit un cadou inedit, am scris o carte pentru ea, (in care am avut ce scrie, i-am zis cat de frumoasa e si mai multe) si un tricou original cu Real Madrid, ea fiind fana a acestei echipe. Acel tricou l-am personalizat, cu numele ei, iar la numar am ales numarul anilor pe care l-a implinit. Am primit mesajul mult asteptat, iar acesta suna in felul urmator: ca a fost cel mai impresionant cadou pe care l-a primit vreodata. Am iesit la o prajiturica, dar atat. De Craciun, din nou cadouri pentru ea, pentru parintii ei, chiar si pentru cainele ei, are un Labrador, cu care ma inteleg de minune. Au mai trecut niste zile, dar in care am vorbit incontinuu, mai mult de aproximativ 30 mesaje pe zi vorbesc cu ea, si nu imi da de inteles ca o deranjez, obosesc sau ceva de genul acesta.
A urmat banchetul de terminare a facultatii. Am dansat mult cu ea, am stat amandoi la aceeasi masa. La final, cand s-au terminat toate, am "furat" un trandafir de pe mese, iar cand ne-am despartit, i l-am daruit si am fost recompensat cu doi pupici, dar din aceia grasi, asa senzuali, primiti asa aproape de buze. De atunci vorbim mereu, la telefon, prin mesaje si tot asa.
Si acum ma gandesc oare ce sa fac? Si aici apelez la ajutorul vostru. Sa ii incredintez sentimentele mele si cu vorba, ca presupun ca si-a dat seama ca imi place de ea? Apropo, ea face parte dintr-o familie mai instarita asa de fel din punct de vedere al economiei. Astept sfaturi. Multumesc. Sper sa iau o decizie buna, care sa nu imi strice prietenia cu ea, dar sa imi fie si una avantajoasa. Tin foarte mult la ea, nu este zi in care sa nu ma gandesc la ea.

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ai spus că ești în anul 3, iar mai târziu ai vorbit de banchetul de terminare a facultății. Facultatea are numai 3 ani?

| sabin89 a răspuns:

Îmi place că scrii corect, iar eu fac alergie când văd greșeli gramaticale. happy
Încerc să îmi dau și eu cu părerea la ceea ce ai scris mai sus. Poate îți e cunoscută vorba "boală lungă, moarte sigură". Nu vreau să zic că se aplică în totalitate la situația de care vorbești, dar, oricum, ține cont și de asta. Chiar și din filme poți să înveți multe. Vezi că în probleme de dragoste personajele nu o lungesc prea mult (în general). Trebuie ajuns mai repede la gesturi de intimitate. Nu neapărat prin cuvinte spuse, ci mai degrabă prin fapte. Adică, prinzi un moment în care discuția implică emoții ceva mai speciale (îți destăinuie unele experiențe din trecut, care au impresionat-o în mod deosebit - asta doar ca un exemplu) și o atingi puțin de mână, te apropii de ea, o cuprinzi de umeri... (zic și eu). În momente de genul ăsta lucrurile de obicei se clarifică. Dacă și ea simte ce simți și tu, atunci îți va arăta asta, se va apropia și ea, iar sărutul va veni în mod natural și reciproc. Asta e totul. Dacă, însă, ea nu îți împărtășește sentimentele, îți va arăta asta, fie că menține o distanță, fie în alt mod. Într-un astfel de caz, părerea mea este că trebuie să abandonezi și tu ideea, cu bărbăție și demnitate. Rămâi cu ea în termeni politicoși, dar atât.

| LoveSleep a răspuns (pentru sabin89):

Genial raspuns, am contribuit și eu cu un vot.

| sabin89 a răspuns (pentru LoveSleep):

Eu mă pricep...în teorie. happy Thanks for vote.

| T0T a răspuns:

Unii termină liceul la 20 de ani iar tu facultatea? Nu înțeleg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Eu o să termin liceul la 17, deci ce e aşa ciudat?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare cam devreme, asta raportându-mă la ce este în jurul meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

În privinţa lui nu ştiu ce s-a întâmplat, dar eu am sărit peste un an în liceu, că eram prea deşteaptă.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"că eram prea deşteaptă" - știi că tot ce e "prea..." strică. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Îţi dai seama că era o glumă, nu?

| LoveSleep a răspuns:

Ce tot aștepți?
Ai lungit-o deja prea mult.
Tot ce aș putea sa spun, a zis sabin.
Asculta-l și eventual, da-i și funda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îi spui şi dacă nu îţi răspunde la fel îi spui că ai glumit laughing). Treaba e serioasă, îţi expui sentimentele, nu ştiu de ce nu ai făcut asta în cartea aia. Trebuie să o spui la fel de original cum a fost cadoul cu cartea.

| Jack99 a răspuns:

Wow ce ai mai lungit-o, eu zic sa o lasi asa, macar vei avea o prietena pe viata asta e sigur. Ca iubite poti sa iti faci destule, vorba aia, balta mai are peste.