| 987654312 a întrebat:

Bunaaa.
Acum muuulti ani erau niste siteuri unde vb cu persoane in engleza pentru a o exeresa, mai exista sau ceva asemanator?
Imi doresc foarte mult sa imi exersez engleza, ba chiar sa o invat si am inteles ca ar fi mult mai usor exersand o zilnic!
Multumesc

5 răspunsuri:
| Valentina8 a răspuns:

Sa inveti o limba straina nu e de ajuns doar sa inveti din carti sau de pe aplicatii. Trebuie sa auzi acea limba sa fii printre oamenii care vorbesc acea limba.
Si iti spun la engleza de ex tot ceea ce am invatat in scoala in Romania a fost 0. Am ajuns in Anglia parea ca aia vorbesc o alta limba. In 2 saptamani (pentru ca iubesc limbile straine) nu mi venea sa cred cate stiu. Toate acestea ca i am auzit zi de zi vorbind si am fost printre ei. In plus toate filmele la care ma uit sunt fara text de traducere.
Trebuie sa asculti multe melodii si in special sa te uiti la multe filme dar fara traducere.
Orice limba e usoara si o poti invata daca 1-iti place; 2-daca ti dai interesul.

| 987654312 explică (pentru Valentina8):

Sunt scoala n Romania, si nu, nu se invata nici macar 1%.Iar aici nu ai cum sa o auzi zi de zi, sau sa o virbesti.Tocmai de aceea intrebam de acele site uri...

| 987654312 explică (pentru Valentina8):

Jar faptul ca vreau sa lucrez ca medic in america ma motiveaza enorm

| Valentina8 a răspuns (pentru 987654312):

Asculta ma incepe un serial care iti place unul scurt de exemplu "limitles" prima data uita te la el cu traducere, si dupa ce l termini il incepi din nou fara traducere.
Toate cuvintele pe care le auzim raman in creierul nostru, tu cu cat mai mult te vei uita la acel serial cu atat mai mult vei memoriza toate frazele toate cuvintele fara sa ti dai seama.
Asta e modul principal prin care am invatat eu, fiind printre persoane a fost un avantaj, dar ceea ce ti zic e adevarat.
Foloseste aplicatii pentru gramatica, dar pentru a vorbi fa asa, ca fara sa ti dai seama te vei trezi ca stii totul

| Valentina8 a răspuns (pentru 987654312):

In plus fa cum faceam eu, trimiteam mesaje de pe un cont anonim ba la africani ba la englezi laughing doar sa vorbesc cu ei in engleza si aia repede iti raspund si asa ai ocazia sa vorbesti