| mirabela54321 a întrebat:

Cum as putea sa invat mai usor engleza? puteti da exemple de sfaturi siteuri e.tc?

Răspuns Câştigător
| AlexandraMoldovan18 a răspuns:

Pai ai putea sa iei ore in particular, e mult mai simplu, si incearca sa asculti si tu melodii in engleza, de asemenea si filmele te ajuta. Vezi tu ce faci, sper ca te-am ajutat

4 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna. Mirabela! Pe langa metodele clasice care presupun memorarea unui cat mai mare numar de cuvinte, invatarea la perfectie a regulilor gramaticale si lucrarea multor exercitii de gramatica, nu neglija nici celelalte metode care iti vor face studiul limbii placut si atractiv si te vor ajuta enorm in ceea ce priveste pronuntia si fluenta conversatiei si, de ce nu, iti vor imbogati cultura generala. Citeste carti in limba engleza(incepand cu carti simple si scurte si continuand cu romane complexe, semnate de clasici englezi), asculta muzica cu versuri in limba engleza, vizioneaza filme/seriale/documentare fara subtitrare, converseaza cu vorbitori nativi sau cu vorbitori foarte buni de limba engleza etc Succes!

| mirabela54321 explică (pentru Cameliapantiru):

Eu la moment vizionez seriale in engleza isa sunt cu subtitrate, daca voi ciziona fata nu cred ca voi intelege mare lucru:
iti multumesc foarte mult

| Marinescu_Andreea_1997 a răspuns:

Pai trebuie sa iei totul pas cu pas. Mai intai sa inveti cuvintele foarte des intalnite in propozitii. Trebuie de asemenea sa stii foarte bine timpuri Past Simple si Present Continous si Past Continous. Daca le sti pe astea totul iti fi foarte, foarte usor, crede-ma!