| Cris06 a întrebat:

Bunna! Am si eu o intrebare legat de lb. Engleza... Eu personal nu prea inteleg care e faza cu, cuvintele de legatura adica AT= LA, dar uneori e inlocuit cu TO sau alte din astea. ( mai sunt si alte exemple)...De ce se schimba asa?

Cum imi dau seama daca in fata unui cuvant trebuie THE am observat ca se pun in fata substantivelor, dar nu sunt sigura...

1 răspuns:
| udrescuf a răspuns:

Gen daca doresti sa spui in fata masini spui : AT THE Car; cuv. The este la fel ca in romana cum ai zice : masina; geamul; baiatul; Este un fel de articol hotarat.