| BlackDarkAngel a întrebat:

O intrebare pentru cei care se descurca la limba engleza:
In ce caz se pune apostrov la un cuvant dintr-o propozitie in engleza? Adica m-a derutat de tot acel apostrov. Si am observat ca la un nume sau la orice alt cuvant de obicei se pune apostrovul sus si apoi se pune "s". Dar la unele nu numai s, chiar si t etc depinde de cuvant.
Uneori de scrie legat,fara apostrov, alteori cu apostrov.
Funda celui mai inteligent raspuns! Va rog folositi un limbaj decent.

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

's se pune atunci când arată posesia unui lucru (ex: Mary's teddybear was lost.) sau când este o perscurtare a verbului "is" (ex: John's at Mary's house searching for her teddybear.).
Când se scrie legat, se foloseşte pluralul. ( houses (case) faţă de propoziţia "House's like a palace." unde apare verbul "is" prescurtat, ş.a.m.d.)
Tot prescurtare e şi "t"-ul, se pune la verbele is, was, can, could, would, were, do, does, când sunt la negativ.
is -> isn't (is not)
was -> wasn't (was not)
can -> can't (can not)
could -> couldn't (could not)
were -> weren't (were not)
do -> don't (do not)
does -> doesn't (does not)

Mai are şi rol de a înlocui o literă (asta e valabil şi în română), ex: What are you doin'?

3 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Şi am uitat dar, se scrie "apostrof" nu "apostrov".

| KatyyLWA a răspuns:

Sunt prescurtari...
She's smart-She is smart
Cand vine vorba de nume se pune apostrov pentru ca e vorba de posesie(daca imi aduc bine aminte)...Andrew's car

| YourNightmare a răspuns:

Exista mai multe situatii:
1. cum si in romana se folosesc expresii de genul "astea-s" etc. asa se foloseste si-n limba engleza aprostroful ca subtitut : pentru verbul TO BE, TO HAVE (ex. he's nice, i've heard)
2. apostroful se foloseste si in cazul adectivului posesiv (ex. God's creature-creatura lui Dumnezeu sau pentru plural Gods' land - pamantul zeilor)