| dia733 a întrebat:

Ca ar fi daca toti am recicla? am avea o planeta mai buna.

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Îţi dai seama că ce ai spus tu, nu are absolut nicio logică?
În primul rând, reciclarea nu este pentru un mediu mai curat. Mediul nu devine mai curat dacă reciclezi o ploscă şi faci periuţe de dinţi din ea. Asta este pentru a se economisi materie primă. Iar plasticul, fiind material sintetic, nu cred că are nimeni nevoie să-l economisească.
În al doilea rând, reciclarea consumă şi ea nişte resurse. Ca să reciclezi hârtie scrisă şi să faci coli albe din ea, trebuie să consumi nişte resurse şi să poluezi mediul (ai idee cât clor se foloseşte pentru un top de coli albe?), să produci nişte deşeuri care vor ajunge tot în mediu.
Iar de cele mai multe ori, poluezi mai mult când reciclezi ceva, decât dacă produci ceva nou folosind doar materia primă.
Reciclarea este bună doar în cazul materialelor foarte greu de obţinut, şi în nici un caz nu are legătură cu mediul sau curăţenia. Ăstea sunt nişte minciuni de prima mână pe care unii le bagă în cap celor mai creduli, încercând să-i convingă că dacă reciclează protejează mediul iar ei devin mai importanţi ca oameni.
Din chestia cu reciclarea şi în special tot ce ţine de ecologie, ies bani frumoşi. Foarte mulţi bani, sume imense, care însă sunt sustrase de nişte domni la costum care au sprijinul majorităţii.
Deschideţi naibii ochii şi nu mai mâncaţi tot ce vă servesc ăştia pe la tv şi în campaniile promovate excesiv.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Includem si reciclarea mirositorilor si a celor care incalca legea sau a celor din parlament mai bine ar fi.

| HighByTheBeach a răspuns:

Buna!
Dupa parerea mea ai dat o intrebare care necesita gandire. Deci daca am recicla tot ce am folosi Pamantul nostru ar fi mai curat. Insa oricum ar fi inca multe surse de poluare ale planetei cum ar fi masinile, uzinile, chiar si lansarile rachetelor, satelitilor sunt periculoase p-t noi e.t.c. Insa acest gand nu e real, deoarece zi de zi tot mai multe deseuri sunt aruncate pe jos(in multe tari de pe Terra), tot mai multe masini sunt fabricate e.t.c. Ar fi foarte bine daca macar jumatate din populatia Terrei ar schimba masinile, motocicletele pe biciclete.
O zi buna!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu știu dacă am avea o planetă mai bună, dar cu siguranță, va fi un pământ mai curat big grin. "Dacă" e un cuvânt simplu, la fel ca și "dar...". Simplu... pentru unii, complicat pentru cei mai mulți. La o primă vedere, par cuvinte scurte, care dau însă naștere la gânduri intense. Știi cum este, de la a gândi până la a face, deci traseul "teorie-practică" poate fi lung, poate fi abandonat din mers, ori poate fi respins inițial... Depinde de om.

| Wøodenpints a răspuns (pentru floresdemayo):

Îţi dai seama că ce ai spus tu, nu are absolut nicio logică?
În primul rând, reciclarea nu este pentru un mediu mai curat. Mediul nu devine mai curat dacă reciclezi o ploscă şi faci periuţe de dinţi din ea. Asta este pentru a se economisi materie primă. Iar plasticul, fiind material sintetic, nu cred că are nimeni nevoie să-l economisească.
În al doilea rând, reciclarea consumă şi ea nişte resurse. Ca să reciclezi hârtie scrisă şi să faci coli albe din ea, trebuie să consumi nişte resurse şi să poluezi mediul (ai idee cât clor se foloseşte pentru un top de coli albe?), să produci nişte deşeuri care vor ajunge tot în mediu.
Iar de cele mai multe ori, poluezi mai mult când reciclezi ceva, decât dacă produci ceva nou folosind doar materia primă.
Reciclarea este bună doar în cazul materialelor foarte greu de obţinut, şi în nici un caz nu are legătură cu mediul sau curăţenia. Ăstea sunt nişte minciuni de prima mână pe care unii le bagă în cap celor mai creduli, încercând să-i convingă că dacă reciclează protejează mediul iar ei devin mai importanţi ca oameni.
Din chestia cu reciclarea şi în special tot ce ţine de ecologie, ies bani frumoşi. Foarte mulţi bani, sume imense, care însă sunt sustrase de nişte domni la costum care au sprijinul majorităţii.
Deschideţi naibii ochii şi nu mai mâncaţi tot ce vă servesc ăştia pe la tv şi în campaniile promovate excesiv.

| andrei1237 a răspuns:

Da,asa e chiar ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ar fi dacă toţi am avea respect şi bun-simţ?
Ce ar fi dacă toţi am fi mai buni cu cei din jur?
Ce ar fi dacă am iubi o persoană pentru ceea ce este, nu pentru cum arată?
Ce ar fi dacă nu ni s-ar băga în cap tot felul de stereotipii de către profesori/jurnalişti/etc?
Ce ar fi dacă fiecare am avea o personalitate puternică şi o mentalitate unică şi să nu ne lăsăm influenţaţi de orice prostie?
Ce ar fi dacă totul s-ar desfăşura într-un mod normal, fără a fi pusă vreo amprentă de gibon neevoluat pe seamă oricărui lucru?
Lumea asta ar fi cu siguranţă un loc mai bun, dar, n-o să stăm să sperăm că va veni o vreme când totul va fi perfect şi ideal, căci avem exemplele lui John Lennon şi Janis Joplin, care au sperat toată viaţa că vor vedea o lume minunată şi fericită, fără certuri şi violenţe.

| mihnea123abc a răspuns:

Da

| DeFaq a răspuns:

Cu siguranta.Dar daca continuam asa sad ajungem la groapa de gunoi...

| elenita72 a răspuns:

Parerea mea este ca sunt altfel de,, gunoaie,, mult mai periculoase pentru planeta...