| Joker3134 a întrebat:

Ca pompier nu poti face nicio paguba financiară? Dacă se întâmplă ceva la un incendiu, dar ca politist?

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Atât pompierii, cât și polițiștii au responsabilități și obligații legale în exercitarea atribuțiilor lor de serviciu. În general, atât pompierii, cât și polițiștii sunt protejați de legislația din statele lor împotriva răspunderii financiare personale în ceea ce privește acțiunile lor în timpul serviciului.

Cu toate acestea, există excepții. În anumite circumstanțe, pompierii sau polițiștii ar putea fi trași la răspundere pentru daunele produse prin neglijența lor sau prin acțiunile lor în timpul intervențiilor. De exemplu, dacă pompierul sau polițistul acționează cu neglijență sau încalcă protocoalele sau procedurile de intervenție, aceștia ar putea fi trași la răspundere pentru pagubele cauzate.

În general, însă, pompierii și polițiștii sunt protejați de legislația din țările lor împotriva răspunderii financiare personale pentru acțiunile lor în timpul serviciului.