| Innsbruck a întrebat:

Calitate vs Defect : Sensibilitatea.
Eu sunt o fata foarte sensibila. Simt mereu orice, mai aprofundat. Fie ca este vorba de niste vorbe, fie ca este vorba de fapte. Pun suflet foarte des, desi sunt 100% constienta ca nu ar trebui, ca ar trebui sa imi pese mai putin de rautati, sau lucruri mici nesemnificative. Am un auto control foarte bun. Cu toate acestea ma afecteaza foarte usor orice, oricand, oricine.
Desi am incercat sa remediez aceasta "problema" nu am reusit. Nu stiu ce sa fac, ar trebui sa schimb ceva, sau da ma accept asa cum sunt?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A reprima ceea ce simti nu este o solutie rationala, in timp vei deveni mizantrop si isi vei pierde increderea in oameni, vei vedea ca lumea e pe interes si ca omul mereu dezamageste, cum spunea cineva iadul sunt ceilanti

| SkyPilot a răspuns:

Cata vreme o tii sub control, eu consider sensibilitatea o calitate. Ea vine si cu avantaje, nu numai cu problemele pe care le descrii.
Iti doresc sa intalnesti omul potrivit care sa inteleaga si sa stie sa foloseasca darul pe care il ai.

| GirlOnline81 a răspuns:

Cred ca dorinta ta de a "remedia" aceasta problema - sensibilitatea - vine din frica ta de a nu fi perceputa ca fiind slaba.
Sfatul meu este sa te accepti asa cum esti. Nu trebuie sa demonstrezi nimanui nimic.