| AnastasiaSt a întrebat:

Sensibilitatea este o calitate sau un defect?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult calitate şi mai puţin defect.
Calitate, deoarece fiind sensibil, eu cred că denotă că ai un suflet bun şi că poţi intui sentimentele, emoţiile şi intenţiile oamenilor. Din sensibilitate porneşte şi empatia care e o trăsătură de personalitate superioară celorlalte sentimente.
Defect, deoarece poţi să pui la suflet şi să te afecteze mai mult problemele personale şi ale celorlalţi; poţi să te încarci cu prea multe emoţii negative mai repede şi mai profund, depinde de starea de spirit.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O slabiciune care poate afecta viata omului, fiind sensibil poate sa ajunga fricos

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o calitate foarte mare. Depinde ce faci cu ea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ambele si in acelasi timp niciuna.

| Celcestietot a răspuns:

Contextul conteaza.

| Ineys a răspuns:

Ce fel de sensibilitate? Dentara? Detaliaza.

| siriusblack98 a răspuns:

Ambele

| CleanHeart a răspuns:

Este si defect si calitate dar mai mult e curaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Defect