| Anonymous744 a întrebat:

Caminul Moxa D sau Belvedere Nou?

Sunt anul I la ASE la informatica economica si voi sta la camin.
Poate sunt pe aici studenti sau fosti studenti care stiu situatia acestor doua camine. Nu stiu care ar fi varianta mai buna.
Obiectivul principal ar fi facultatea, dar mai si vreau sa ies din cand in cand, iar de aceea oscilez intre cele doua variante.
Caminul moxa mi se pare o alegere mai buna deoarece este foarte aproape de facultate. Are si cantina in campus, alt avantaj. Desi este in centru, deci foarte aproape de facultate, cam toate cluburile si barurile sunt mai scumpe. Am auzit chiar ca nu prea ai ce face prin zona asta legat de entertainment, fiind student lefter. (zvon doar)

In belvedere situatia-mi pare fix invers. Este mai departe de facultate, dar zona este mai buna pentru "distractii". Este si aproape de regie. Partea nasoala, pe langa faptul ca este departe de facultate, este aceea ca nu are cantina in campus. Din ce am inteles, ar trebui sa merg la cantina in regie, desi nu stiu daca vreau neaparat sa pierd atata timp pe drum doar ca sa mananc.

Aici am scris in mare avantajele si dezavantajele celor doua camine. Mai puteti adauga voi lucruri pe care le stiti sau intamplari, gen controle, strictetea paznicilor sau atmosfera campusului (as vrea sa mai si dorm, nu doar sa fie petreceri in fiecare seara sau muzica la maxim).

O a treia varianta ar fi Tei, in caz ca nu intru la niciunul dintre cele doua.

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

La Moxa intra cei mai buni. Ai zis " In belvedere situatia-mi pare fix invers. Este mai departe de facultate, dar zona este mai buna pentru "distractii". Este si aproape de regie. Partea nasoala, pe langa faptul ca este departe de facultate, este aceea ca nu are cantina in campus. " Depinde de tine daca ai venit la Bucuresti doar ca sa te distrezi sau daca ai venit cu un plan mai serios de atat si care sa te scoata din stadiul de "student lefter". Este cam ilogic sa alegi un camin care nu are liniste, cantina si altele, doar pentru distractie. Logic ar fi sa alegi un camin cat mai bun posibil, pentru ca acolo va fi noua ta casa si vei depinde de el mai mult decat crezi. De distractie e pin Bucurestiul, n-ar trebui sa te limitezi doar la o zona sau sa iti conditionezi "casa" de distractie. Alege caminul pentru scopul lui primordial (liniste pentru odihna si invatat, cantina, curatenie, studenti ok) si nu pentru distractie, ca asa ai putea foarte bine sa dormi pe jos langa un bar. Opteaza pentru Moxa, daca vrei sa ramai intreg la minte si sa faci ceva dupa facultatea aia, asta ca sa nu ajungi si tu vreun junkie. De distractie, ti-am zis, e plin Bucurestiul. In loc sa faci drumuri drumuri pentru mancare pentru ca ti-ai ales caminul gresit, mai bine te plimbi pana gasesti distractie, nu e greu. Si e mai mare satisfactia cand te intorci din oras la un camin ok si cand stai aproape de facultate.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu care o fi mai bun, dar cred ca mai timp sa te gandesti pana in ianuarie-februarie. laughing
Ca semestrul asta s-ar putea sa facem tot online si sa scapi de camin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce cluburi si baruri crezi tu ca prinzi anul asta sa fim seriosi

| Anonymous744 explică (pentru anonim_4396):

Ma gandeam pe viitor
daca aleg un camin, probabil o sa stau si anii urmatori in acelasi camin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonymous744):

Si oricum decat sa te distrezi ca un sarac mai bine deloc, daca esti lefter nu spargi banii in baruri...