| anonim_4396 a întrebat:

Când ai fost ultima oară fericit?
Dar trist?

31 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ce intrebare.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand m-am trezit in dimineata asta am fost/sunt foarte fericita, pentru ca sunt sanatoasa, pentru ca incepe o zi noua unde pot sa o iau de la capat, pentru ca am tot ca-mi doresc si pentru ca iau ziua asa cum este, incearcand sa fac ce-mi place si ce doresc, traind pe cat se poate de bine si frumos, fiecare clipa a zilei.
Trista am fost acum 1 saptamana, cand a trebuit sa merg la o inmormantare (doar o cunostinta, nu familie).

| doctorandus a răspuns:

Fericirea este o gogorita mic-burgheza, de cand oamenii nu se mai sperie de focul iadului.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Fericit? Hmm aseara, cand era liniste.
Trist? Inainte de aseara thinking

| Frank51 a răspuns:

Ultima oara trist am fost in februarie, de atunci as putea spune ca nu am scazut sub acel nivel de tristete, am fost in mare parte fericit, asta pentru ca mi-am dat seama cum functioneaza fericirea.

| Sofer a răspuns:

Ieri trist și azi mai fericit.

| Nemessys a răspuns:

Sunt neutru.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Nimic nu te face fericit? sad

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

În prezent, nu și cel mai probabil nici în viitor. Nu știu ce anume s-ar putea întâmpla încât sa ma facă pe mine sa am zâmbetul pana la urechi.
Sunt mulțumit cu ce am, atât. În rest, sunt mândru de mine când realizez ceea ce îmi propun. Mai am multe de bifat de pe lista de,, goals ".

Tu? happy

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

" În prezent, nu și cel mai probabil nici în viitor"
Nu mai fi asa pesimist. Oricand poti sa-ti iei o pisica, daca nu ai deja.Sau 2.Sau o iubita.Una din astea sigur te-ar face fericit.Si-s multe alte chestii marunte care te pot face fericit.
Un zambet enervant nu se traduce intotdeauna prin fericire; si reciproca e valabila.
Pot fi fericita pe moment, dar nu sunt fericita in general.Realizarile mele ma fac multumita, dar nu pot spun ca imi confera o fericire de lunga durata.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt deloc pesimist

Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca o pisica sau o iubita m-ar face fericit, ba din contra, m-ar face mai nervos / stresat / suparat decat fericit.
Nu sunt un de ala care se plange zilnic de viata lui. Sunt fericit sau ma rog. multumit, dar asta nu inseamna ca trebuie sa si arat.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Nu vad cum te-ar putea supara atat de tare o pisica.Cat despre iubita, termenul in sine vine de "a iubi". Daca te face nervos/stresat/ suparat, atunci nu e iubire/nu e persoana potrivita.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer la faptul ca nu am timp, chef si energie sa intretin o relatie din asta rezulta lipsa de atentie si de timp petrecut cu ea, ceea ce duce la certuri,,, raceli", apoi la nervi, stres si intr-un final despartire. Mai tarziu o sa am timp si energie dar cel mai probabil n-o sa am chef. Luand in considerare cum sunt eu si ce caut, cautarea acelei persoane nu o sa fie deloc o experienta placuta si sansele de a gasi ceva asemanator, sunt mici, dar nu imposibile. Si nu... nu sunt negativist, sunt realist.

Am avut o pisica si a fost destul de obraznica + ingrijirea ei este pierdere de timp, bani la fel + ca facea in casa si mirosea urat.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

A fi negativist e de obicei acelasi lucru cu a fi realist.
Presupun ca o sa-ti schimbi parerea cand o sa te indragostesti.Suna exagerat de romantic, stiu.
Sunt destul de sigura ca poti sa imblanzesti o pisica obraznica.Plus ca daca ar fi cuminte ar fi plictisitoare.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Acelasi lucru imi vine sa-l spun si despre tine. Oricat de rece si de,, i don't care" esti tu acum, tot cred ca o sa dai la un moment dat de cineva care o sa ta incalzeasca. Ce zici de asta?

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

O sa ma incalzeasca in raport cu el.Nu cred ca o sa inceapa brusc sa-mi pese de ceilalti, el ar fi o exceptie.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

"Suna exagerat de romantic..." nu romantic, ci clișeichee hee

| CostinAlamariu a răspuns:

Fericit? Hmm, probabil prin 2017.

| gemeni6226 a răspuns:

Habar nu am cand am fost ultima oara fericita.Trist destul de des dar mai ales cand nu am cu cine vorbi.

| Mieeez666 a răspuns:

Nu inteleg cuvintele astea.

| NotNamed a răspuns:

Fericit? ...grea intrebare
Trist, pai mereu

| ShaOfHatred a răspuns:

Fericită fizic? Acum 5 minute.
Fericită psihic? Can't remember

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am idee.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot timpul am fost in felul meu fericit până să nu îmi moară mama de la covid.trist presimt că voi fi toată viața. Dumnezeu nu face miracole, noi le facem prin propriile acțiuni... Noi ne putem schimba starea daca ne automotivam și gândim pozitiv dar până la o limită și asta ..in cazul meu e foarte greu având în vedere că am rămas singur și am o familie parșivă deci și automotivarea are o limita dar nimic nu e imposibil, viața e imprevizibila dintr-o persoana vulnerabilă, sensibila poți deveni un titan mai ales când toată lumea e împotriva ta fie ea și familia îți poți depăși condițiile șocând lumea.
In cazul general când nu au fost produse mari tragedii îți poți schimba destul de ușor starea daca nu suferi de depresie ..lucruri mărunte, imprevizibile gen un film care inițial nu dai 2 bani pe el părând anost și neinteresant la început că apoi sa te impresioneze până la lacrimi te poate face brusc fericit in acea zi respectiva, fericit nu poți fi mereu nu e o stare constanta ci o stare care tocmai a fost. persoanele care sunt optimiste, care au încredere în sine, care au legături strânse cu familia sau cu prietenii.
Din perspectiva mea :
„Nu există nici fericire, nici nenorocire pe lume; există doar compararea unei stări cu cealaltă şi atâta tot. Doar cel care a simţit nefericirea cea mai cumplită e în stare să simtă cea mai mare fericire."
O viaţă fericită nu poate exista fără o anume cantitate de întuneric."

| Adrian5575 a răspuns:

Nu mai retin cand am fost fericit ultima data. Se intampla mai des sa fiu trist, mai ales in perioada sarbatorilor.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Fericit cand eram copil, trist de 15 ani continuu.

| anonim_4396 explică (pentru IonutSiAtat92):

De ce ești trist de 15 ani încontinuu? sad

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca vad realitatea, vad falsitatea oamenilor, rautatea din ei.Nimeni nu te ajuta la greu, suntem pierduti.

| al0o0o0 a răspuns:

I was today years old cand am realizat ca nu prea stiu sa le deosebesc in acest moment laughing

| Onisim10 a răspuns:

Fericit, poate acum câteva luni.
Trist, poate acum câteva clipe.

| Cristian84 a răspuns:

Depinde de situati pentru ca totul e un neprevazut