| Genevaaa a întrebat:

Cand am varuit am spus că vreau var pe perete pe care pot să il curăț dacă e murdar, dar se ia culoarea cand dau cu carpa uda, de ce?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pt ca e var si se ia, de aia. Varu de pe peritii din camera nu-i de ala ce poti sa-l cureti f usor.

Ca idee varul sau vopseaua aia lavabila, este d e 3 sau mai multe categorii.

Este mat, asa cum se da in camerele de dormit, in living, apoi este semilicios si lucios, astea in mare.

Ce inseamna asta? Inseamna ca cu cit e mai lucios, are in el nu stiu exact ce are aracet sau ce o avea, dar se poate curata mai usor.

Unde se folosesc axceste vopsele.La bucatarie la baie se foloseset vopsea semi, aia e mai usor de curata.
Aia lucioasa la fel pe la bucatarii bai, acolo unde sansele sa apara pete is mai mari.

Bine ca si aia ce se da in dormitoare living ar trebuie totusi sa se curete cit de cit, dar acum depinde si ce pata este, c e murdarie, cit de intensa etc.
Daca nu se curata, foloseste apa cu sapun si freaca f usor, se va lua.
Daca nici asa nu se ia, atunci murdaria aia nu se ia pentru ca nu orice murdarie se spala. asa cum se intampla si la rufe, is unele pete care nu le mai scoti deloc.

Incearca cu apa cu sapun si cu o cirpa, daca nu razi, apoi se usuca si dai alta vopsea.
Sau, sa nu razi, pentru ca ar ramane denivelare acolo, se foloseste o vopsea pe baza de ulei, de culoare alba din spray, deci spreyezi cu vopsea in ulei asa fin peste acea pata, lasi sa se usuce o zi, apoi dai cu lavabila acolo si ai rezolvat problema.

Cind dai cu sprayul ala, cum am zis dai fin, lasi sa se usuce, stiu si eu o ora cateva ore, apoi verifici, vezi daca pata tot se observa. Daca tot apare pata, mai dai inca odata cu acea vopsea in ulei, repeti pana cand pata nu va mai apare deloc.

Cam asa se procedeaza, nu stiu daca romanii stiu sau fac astfel de reparatii, dar in alte tari asa se face.

Alte solutii ar fi sa razui, dar apoi trebuie sa dai iar gled sau ce ai tu acolo, incarcatura de ciment, balamuc, complicat, cel mai simplu este cum am zis eu.

Si cand zugravesti toata camera sau casa, acolo unde sunt pete si nu se sterg, la fel se procedeaza, sau poti proceda cum am spus si totu va fi bine.
Bafta.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Cred ca nu este var lavabil ci var obisnuit. Ori nu a fost aplicat corespunzator, sau nu a apucat sa se usuce bine. Pe ambalaj scrie daca e lavabil sau nu.