| bleakk a întrebat:

Cand ati inceput sa va pregatiti in mod special pentru examenul de BAC si cum ati facut-o astfel incat sa invatati intr-un mod corect?

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Prin iarna daca imi dadeai o varianta la matematica, rar de tot gaseam un exercitiu sa stiu sa-l fac. La biologie la fel, eram praf, iar la romana mai stiam cat de cat din cultura generala. M-am apucat lejer prin luna aprilie, apoi in mai tot asa, mi-am pregatit terenul: am conspectat comentariile la romana, am inceput sa fac teste la biologie si am incercat sa inteleg exercitiile la matematica. Mai faceam prin ultimele saptamani din mai exercitii la matematica, la scoala, ajutat de colegi. In luna iunie am inceput sa ma apuc destul de intens. La matematica rezolvam exercitii din 2 culegeri, iar unde nu stiam intrebam colegii (aveam eu 3 prieteni cu care ma intelegeam bine de tot si care erau destepti), acestia explicandu-mi tot pe Facebook. Daca asa nu mergea, cautam meditatii online pe youtube si intelegeam. La biologie am fost, tot asa, ajutat putin de colegi, iar in rest am invatat eu. Am repetat toata teoria si, cel mai important, am facut teste. Astea m-au ajutat sa iau nota mare. Cu o zi inaintea examenului, am repetat din nou tot. La romana am invatat comentariile pe care le-am conspectat. La BAC am avut de ales din 3 optiuni la subiectul 3 si stiam sa le fac pe toate. L-am ales pe Ilie Moromete. De subiectele 1 si 2 nu m-am ocupat pentru ca erau destul de usoare. Daca te intereseaza, am luat 8.45 la romana (cam putin dupa parerea mea, insa n-am riscat sa fac contestatie), 9.40 la biologie si 6.15 la matematica. In fine, in concluzie, sfatul meu este sa te apuci de pe acum, insa lejer, sa-ti pregatesti si tu terenul. Oamenii sunt diferiti, eu ti-am spus cum am facut eu, nu stiu daca la tine va functiona metoda mea, nu stiu ce iti propui tu, in sensul ca nu stiu daca tu doresti doar sa iei examenul (ca mine) sau vrei si nota mare. Bafta!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu unul, cam prin clasa a 12-a.

| J0B0MAT a răspuns:

In al doilea semestru din clasa a 12 a.Nu pot sa zic ca am invatat intr-un mod corespunzator.Trebuia sa ma fi pregatit mai din timp, dar am avut mare noroc la romana ca a cazut roman.

| ishallhelpyou a răspuns:

In semestrul II big grin