| anonim_4396 a întrebat:

Cand beneficiez de indemnizatia de materniate? Unde as putea plati in cazul in care nu sunt angajata ca sa pot beneficia de maternitate?
Va multumesc!

2 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca ai contribuit la asigurarile sociale si ti-ai pierdut calitatea de asigurat, dar nasti in termen de 9 luni de la pierderea acesteia, poti beneficia de 126 de zile de concediu pentru sarcina si lauzie.
Dupa efectuarea acestui concediu, daca ai obtinut venituri supuse impozitarii in ultimele 12 luni anterioare nasterii, poti beneficia de concediu pentru cresterea copilului si indemnizatie pentru cresterea copilului.
In cazul in care nu ai obtinut venituri supuse impozitarii, nu poti beneficia de acestea doua din urma.

| anda1313 a răspuns:

Iti recomand sa intrebi la primarie.