| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Când credeți că va veni următorul război mondial și cine credeți că-l va câștiga?

Răspuns Câştigător
| andreiminion a răspuns:

Sa speram ca niciodata deoarece:
1.Lumea este satula de razboaie, mai ales dupa WWII, nimeni nu isi mai doreste o intamplare de genul.
2.Ar fi mult prea scump un astfel de razboi
3.Un astfel de razboi nu ar pune capat omeniri dar ar obligao sa o ia de la capat.
4.WWI si WWII erau doar niste jocuri decat ce ar putea produce WWIII, cele doua razboaie ar fi o singura balta de pe strada iar WWIII ar fi un ocean
Daca ar incheia un pact prin care sa nu se foloseasca arme nucleare, SUA cadea in fata aliantei Rusia+China.Fiecare tara ar putea deveni o putere mondiala daca ar fi in alianta cu rusia+china, chiar si Romania
Voarbele unui profet indian:"România va juca un rol preponderent în viaţa politică, socială şi economică a lumi"."SUA, UE, NATO se vor prăbuşi. SUA au picioare de lut, fiindcă au fost consolidate pe false premise. Slăbiciunea lor va fi demonstrată în al III- lea război mondial, în urma căruia vor dispărea."
Daca se vor folosi arme nucleare nu vor mai exista tari, orase, aliante etc. ci doar niste asezari cu cateva zeci de oameni.
Sa speram ca nu o sa se intample sau daca se va isca un razboi va fi doar prin vorbehappy
Asta e strict parerea mea...

106 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

"Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!" Adan a mincat si nu a murit. Daca eu iti spun sa nu pui mina pe o chestie ca frige iar tu cand pui mina e rece, atunci ce naiba rezulta? Ca am spus adevarul?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Să o luăm cu potopul întâi. Potopul este urmarea răutății omului instalate în suflet (vezi in Biblie dacă nu crezi), potopul este distrugerea omului, iar după potop tot Dumnezeu ne-a iertat, chit că noi am inceput. Vezi cât de bun a fost Domnul cu noi? Citește în Biblie dacă nu mă crezi, serios. Acum cu apocalipsa. Apocalipsa este o viziune in viitor a unui apostol (adică a acestuia), viziune arătată de Dumnezeu lui, ca un avertisment asupra omenirii, a ceea ce va urma. A dat aceasta (viziune) în ideea că omul se va schimba dacă aude de aceste vești, dar se pare că omul nu se schimbă. Deci, apocalipsa este ceva foarte real care are a se întâmplă în curând, tot datorită neascultării noastre. Avem sute de arme nucleare în ziua de astăzi, apocalipsa este foarte probabilă / posibilă. Dacă nu mă crezi, chiar îți recomand să citești în Biblie, serios. Și în alte mitologii / credințe ale altor civilizații este pomenită. Bun, acestea sunt lămurite, acum partea cu Sodoma și Gomora. Dumnezeu mai întâi de distrugerea acestora, A aflat de păcatele celor 2 cetăți (altfel nu știu cum să le spun, poate orașe), a analizat situația și după a distrus. Dar putem spune că a și avertizat, uite :

★„16. Apoi S-au sculat Oamenii aceia de acolo şi S-au îndreptat spre Sodoma şi Gomora şi s-a dus şi Avraam cu Ei, ca să-I petreacă.
17. Domnul însă a zis: "Tăinui-voi Eu oare de Avraam, sluga Mea, ceea ce voiesc să fac?
18. Din Avraam cu adevărat se va ridica un popor mare şi tare şi printr-însul se vor binecuvânta toate neamurile pământului,
19. Că l-am ales, ca să înveţe pe fiii şi casa sa după sine să umble în calea Domnului şi să facă judecată şi dreptate; pentru ca să aducă Domnul asupra lui Avraam toate câte i-a făgăduit".
20. Zis-a deci Domnul: "Strigarea Sodomei şi a Gomorei e mare şi păcatul lor cumplit de greu.
21. Pogorî-Mă-voi deci să văd dacă faptele lor sunt cu adevărat aşa cum s-a suit până la Mine strigarea împotriva lor, iar de nu, să ştiu". "

Este foarte bine că a distrus aceste cetăți, de ce spun asta? Pentru că acolo se practicat tot felul de imoralități, de exemplu s*x-ul în grup. Nu putea ca acestea sa se răspândească în lume, deci de aceea este bine ce a făcut. Acum ești de acord cu Acesta? Chiar nu crezi că Acționează cum trebuie, sincer?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

S-a referit că nu va mai fi nemuritor. Dacă nu mă crezi citește. Omul era destinat în a fi nemuritor fizic, se pare că tu nu ai înțeles asta. Altă dată citește cu atenție plz.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci avem:
"Daca faci x, mori." si "Daca faci x, iti pierzi nemurirea/devii nemuritor." Asa daca iei orice masina suficient la pila, iese motocicleta. La fel si cu citatele astea. Oricind le poti interpreta cit sa iasa ce vrei tu.
Legat de Sodoma si potopul... no comment. Te fac atit de prost incit sa iti tai miinile, apoi iti dau si un ciocan in cap fiindca ti-ai taiat miinile. Liberul arbitru!
P.S. Legat de potop, una buna: ai auzit de circuitul apei in natura, nu? Iti dai seama ca nu exista pe planeta asta si in atmosfera suficienta apa cit sa acopere uscatul in stilul potopului biblic, nu? Iar daca a existat, unde a disparut dupa aia? Despre cum poti construi citamai portavionul din lemn si cu unelte de acum tzshpe mii de ani, nici nu mai discutam... a avut ajutor divin, sunt sigur de asta.winking
P.S. 2 Ce are sexul in grup breh? Si animalele il practica uneori. Nu, nu sunt de acord cu "pedepsele divine". E ca si cum m-ai intreba daca sunt de acord cu batutul copiilor ca metoda de educatie.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

PS 1 și 2 răspuns : Dumnezeu poate manipula toate elementele din univers din moment ce El a creat universul, deci El a produs ploaia. Scrie in Biblie ce s-a întâmplat cu apa după potop, citește și tu. Animalele ca animalele (deși nu cred), dar noi suntem oameni, niște ființe raționale, nu ar trebui sa comitem imoralități. Presupunem că o ruda de a ta are o fată, iar aceasta este violata de 5 bărbați (un exemplu banal). Tu ai fi de acord? Ști că era viol cu forța în Sodoma și Gomora, nu? Și chiar te contrazic la animalele și s*x-ul în grup. Până și acestea când vor să aibă "copii", doar atunci se reproduc, altfel nu. Este documentat acest fapt de mai multe instituții.

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Fiecare cu activitatea sa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, apa s-a retras dupa potop. UNDE? Sexul in grup de comun acord nu e totuna cu violul. Ce e cu abordarea asta cepefista?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Delfinii fac sex de placere, inclusiv gay si in grup. Hiper-documentat, nu povesti din carti de inspiratie divina.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce știu eu unde s-au dus, probabil în Patala, subliniez probabil. Oricum sa nu înțelegi că sunt pentru homo, din mai multe motive nelegate de Biblie.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Știam asta. Oricum Dumnezeu ne-a dat lege nouă, nu si animalelor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce inseamna "pentru homo"? Daca sunt de acord ca orice om are dreptul sa asculte ce mizerii de muzica vrea, inclusiv manele, asta nu inseamna ca sunt "pentru manele". Eu vreau omul sa fie OM, si la ce se inchina si cu cine se babardeste sunt fix ultimele lucruri care ma intereseaza, atita vreme cit nu are intentia sa mi le bage pe git.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mă refeream la gay prin homo. Eu nu le bag pe gât, eu doar informez. Nici mie nu îmi place să îmi bage pe gat cineva muzica. Era o discuție cu tenta informativă, nu te simți atacat. Acum îți dai seama că faci ce vrei, crezi sau nu. Eu doar te-am informat, mi-am făcut datoria de creștin. Să nu spui, că nu ți-am spus, ce este bine și ce nu, din punct de vedere religios. Să nu îmi spui dacă vei întâlni așa ceva în fața lui Dumnezeu, eu te-am informat, așa o să îți Spună și ție, o să mă de-a exemplu poate pe mine. Că poate mă faci nebun, asta este treaba ta, cum treabă mea a fost să te informez eu pe tine. Alegerea îți aparține, dar să nu regreți mai târziu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Am inteles la ce te referi, cred ca ne-am convins pana acum ca nici unul dintre noi nu e idiot. Era un fel de intrebare retorica, pentru ca prin asta ai vrut sa zici ca nu ai fi pro-gay. Vezi, asta e buba la "datoria de crestin" care nu aduce nimic in plus crestinismului fata de glumele gen martoii lu' Yee-ho-wa. Vrei sa ajuti pe cei din jur? Fa-o pur si simplu uman, fara sa ii informezi despre povestile biblice pe care oricum mai toata lumea le cunoaste, si mai ales atitudinea asta de "ti-am zis eu" care nu are nimic in plus fata de pariul lui Pascal. Uite, ca o paranteza - nu ma dau mare sau ceva - fiica-mea are un coleg la scoala cu parintii crestini cam fanatici, antivaxeri, printre semnatarii care au initiat aberatia aia de referendum de modificare a constitutiei. De multe ori il iau pe ala mic si il duc la scoala alaturi de fiica-mea, am mai baut cate o bere cu taica-su, am mai stat la povesti. Legat de vaccinuri si credinta nu discutam decat tangential, nici unul nu incercam sa bagam pe gitul celuilalt ideile proprii, si toate bune. As putea foarte bine sa nu ii ajut si sa o las pe mama lui asta mic sa se tiriie cu el la scoala si cu inca vreo trei dupa ei (bine, doi, acum e din nou gravida - cresteti si va inmultiti, chiar daca stati in chirie), eu as cistiga vreo 20 de minute de viata in plus pentru mine si ale mele. De ce ii ajut? Pentru ca am ocazia, pot, si poate ca intr-o zi se va echilibra balanta universala si voi fi si eu ajutat de cineva la nevoie. Daca miine crap si se stinge lumina si gata, end game, nu o sa imi para rau. Oare citi dintre bunii crestini de pe TPU ar ajuta un ateu eventual si gay fara a avea vreun avantaj si fara a fi caz de viata/moarte, pur si simplu pentru ca ii pot face viata mai usoara? Daca esti printre ei, bravo tie. Pina la urma despre asta e vorba - sa fii OM. Nu ai nevoie de povesti si frica de pacate si alte bazaconii ca sa fii om. P.S. Am prin vecini unul politist, umbla cu vreo trei scripturi in masina. L-am intrebat, a bagat strimba cu biblie, moralitate, povesti. De parca in societatile pagine, de exemplu, erau numai canibali si desfrinati. Fiica-sa si nevasta-sa sunt amindoua terorizate de el si au sechele psihice clare.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, aș ajuta o persoană fără a primi ceva in schimb. Am încercat să ajut in modul meu, asta nu înseamnă, că este ceva greșit în asta, fiecare are modul său de a ajuta. Acum cine știe, poate vei afla adevărul după moarte dacă tot suntem legați de religie, poate ne vom întâlni acolo. Cine știe... poate vei ajunge să crezi și tu odată în așa ceva. Eu cred in viața după moarte nu datorită religiei neapărat, datorită mai multor motive, am analizat asta, am cercetat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu sa ajuti pur si simplu fara sa primesti ceva in schimb, ci sa ajuti pe cineva care stii ca e gay & ateu sau ce combinatie mai vrei. O combinatie de genul asta. Intelegi ce am vrut sa zic.winking

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, înțelegwinking.