| anonim_4396 a întrebat:

Cand faci prima data sex trebuie sa folosesti neaparat prezervativul? exista roscul de a ramane insarcinata? Cand faci prima data sex trebuia sa iti curga neaparat sange? Cand am facut prima data sex in aceea noapte mi-a venit ciclul oare mai sunt virgina,? Patesc ceva daca mi-a venit atunci in aceea noapte?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Cand faci prima data sex trebuie neaparat sa folosesti prezervativ fiindca exista un mare risc sa ramai insarcinata si un risc si mai mare sa iei o boala cu transmitere sexuala (contactele sexuale cu sangerare au risc foarte foarte mare).
2. Da, orice contact sexual poarta riscul de sarcina. Chiar si cele protejate, fiindca nu exista nici o metoda de contraceptie 100% sigura. In momentul in care iti incepi viata sexuala trebuie sa fii capabila sa-ti asumi responsabilitatile unei sarcini.
3. Nu, unele femei nu sangereaza la primul contact sexual. Fie fiindca au himen elastic care se rupe doar la prima nastere, fie fiindca au un himen putin vascularizat care nu sangereaza cand se rupe.
4. Nu, nu mai esti virgina, fiindca ai avut un contact sexual.
5. Nu, nu patesti nimic daca ti-a venit menstruatia. Daca era momentul sa-ti vina menstruatia, in sensul ca trecusera fix 28 de zile de la ultima menstruatie, atunci nu ai ramas nici insarcinata. Daca e doar o sangerare care seamana cu menstruatia, dar nu a venit regulat, la 28 de zile de la anterioara menstruatie, atunci nu se poate sti daca esti sau nu insarcinata, vei afla facand un test de sarcina peste minim 21 de zile.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Prezervativul trebuie folosit intotdeauna, te apara de o sarcina nedorita dar si de bolile transmisibile.Cand faci sex prima data nu e obligatoriu sa-ti curga sange, dar singur virgina nu mai esti.

| SweetCandy a răspuns:

Nu patesti nimic daca ti-a venit in noapte aceeabig grin da trebuie sa folosti de fiecare data prezervativul, pentru ca exista riscul de a contacta boli sau de a te pricopsi cu o sarcina nedorita...nu e neaparat nevoie sa curga sange ...himenul poate fii elastic, deci sa nu existe sangerare...

multa sanatae!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Trebuie să foloseşti prezervativul prima dată şi următoarele dăţi dacă nu vrei să ai un copil.
Dacă nu îl foloseşti există riscul de a rămâne însărcinată.
Nu e obligatoriu să îţi curgă sânge prima data, depinde... de la persoană la persoană.
Dacă ai făcut sex prima dată înseamnă că nu mai eşti virgină.
Ce să păţeşti dacă ţi-a venit ciclul?

| Cryssy a răspuns:

Da. Intotdeauna este bine sa folosesti prezervativ. Daca nu... te poti trezi cu o sarcina nedorita...

| ellene a răspuns:

Cam multe intrebari acum, dupa ce ai facut deja sex. Cati ani ai de nu stii nici macar chestiile astea?
1. Da, trebuie sa folosesti mereu prezervativ, daca nu alta metoda de contraceptie.
2. Exista riscul de a ramane insarcinata chiar de la primul contact sexual, daca acesta este neprotejat.
3. Nu e neaparat sa curga sange la primul contact sexual. Difera de la fata la fata, deoarece himenul este o membrana elastica. Depinde si de felul cum se produce penetrarea (brutal sau ...mai "lejer")
4. Nu mai esti virgina daca te-a penetrat...indiferent daca ai avut sau nu ciclu. Un deget sau o singura penetrare cu penisul e de-ajuns...asa ca pa pa virginitate
5. sa speram ca nu patesti nimic, desi daca faci sex in timpul menstruatiei risti sa faci fel de fel de infectii...

Alta data gandeste inainte de a face sex! Tine cont cand trebuie sa iti vina menstruatia, foloseste prezervativul, si nu uita de igiena! Ai buletin?

| Jupiter a răspuns:

Da, exista riscul de a ramane insarcinata daca nu folosesti prezevativ, nu conteaza daca e prima data sau nu. Sange nu curge neaparat. Daca ti-a venit ciclul atunci, sansele sa fi ramas insarcinata sunt mici, dar exista.

| loundy a răspuns:

Evident ca prezervativul trebuie folosit pentru ca altfel poti sa iei vreo boala sau sa ramai insarcinata. Sange nu trebuie sa curga neaparat, depinde de fiecare fata. Si in mod sigur nu mai esti virgina daca baiatul te-a penetrat