| buBuzZyK a întrebat:

Cand faci sex prima dat trebuie sa folosesti prezervativul? daca nu il folosesti poti ramane insarcinata?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul de sarcina este maxim la primul contact sexual. La fel riscul de transmitere al infectiilor. Asadar, prezervativul este obligatoriu.

| lplostonyou a răspuns:

Daca prietenul tau nu este steril atunci sigur ca poti sa ramai insarcinatahappyApropo ai lipsit cumva de la orele de anatomie din clasa a 8-a?

| push2gl a răspuns:

Nu conteaza a cata oara faci sex ci perioada in care te afli

| DeeDee a răspuns:

Da si da. Si chestia cu "ramas insarcinata" este una dintre consecinte, dar nu cea mai grava. Ai auzit de bolile cu transmitere sexuala, sau la ele nici nu te-ai gandit?

| Tinkerbell_3393 a răspuns:

Trebuie sa foloseasca baiatul prezervativul la orice contact sexual chiar daca este primul. Exista o conditie in care nu trebuie sa ill foloseasca- atunci cand vrei sa ramai gravida.

| KateWilliam a răspuns:

Da, daca o sa ai primul contact sexual, baiatul trebuie sa poarte prezervativ, pentru ca daca nu poarta si ejaculeaza sperma si aceasta intra la tine in (pasarica) poti ramane insarcinata 100% daca doresti sa faci avort te sfatuiesc sa nu faci pentru ca poti sa te imbolnavesti [chiar sa mori]. Sper sa fie de folos ceea ce am spus. Asta este tot ce stiu de la ginecologii care i-am vazut pe {Discovery...}. Te documenteaza si pe tine. Bye!