| DCSHOE a întrebat:

Cand pun fetele busuioc sub perna pentru a visa ursitul? Si cum se pune? impachetat sau asa sub perna? straight face intreb pentru ca nu stiu si sunt curioasahee hee.

Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Busuioc se pune de boboteaza, in noaptea de 5 spre 6 ianuarie, se pune sub perna intr-o punguta, neaparat de la preot sfintit, si legat cu o ata rosie, dar nu neaparat.
de sf andrei se pune grau, dar aseara trebuia.

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Vezi aici mai multe informații :
http://www.sarbatorideiarna.ro/......ei/22.htm.
Baftă!

| DCSHOE explică (pentru ÉrotiqueConseils):

Da' nu scrie nimic de busuiocul sub perna straight face

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Cum să nu?
Citez : „ Toate fetele stiu ca trebuie sa-si puna busuioc sub perna inainte de a merge la culcare, pentru a-si visa baiatul sortit. Pentru a afla numele baiatului, ele trebuie sa faca un numar de biletele egal cu data lor de nastere, pe care sa treaca nume diferite de baieti. Aceste biletele se pun sub perna impreuna cu un fir de busuioc, o oglinda si o perie sau un pieptene. A doua zi dimineata, fetele trebuie sa aleaga un biletel din cele de sub perna, iar numele care este scris pe el este al celui care le este ursit."