| UnderPressure a întrebat:

Cand si-a marit Romania teritoriul ultima data?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Ultima "achizitie" nu e tocmai un teritoriu.
Haga, 2009 - aprox. 8000 km. patrati din platoul continental al Marii Negre.
De atunci, e o cearta si un vuiet continuu, pentru resursele din zona respectiva...dar uitasem ca ne aflam pe site-ul: "Mari romani". big grin

In perioada de care amintesti tu, s-a schimbat modul de calcul cadastral, Romania nu a castigat atunci teritorial, decat pe hartie.

3 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Si eu ma intreb cat vor mai rezista neschimbati thinking Se vorbeste de parca lumea "abia a inceput secolul trecut" laughing

| Nica_Bianca_1972 a răspuns:

România Mare (România interbelică, România Întregită) - termenul „România Mare" („România Întregită") a intrat în uz după Tratatul de la Versailles din 1920, nu ca un concept iredentist sau expansionist, ci ca o stare de fapt obiectivă, în comparație cu dimensiunile geo-politice anterioare[1][2][3]. România dintre cele două războaie mondiale a avut extinderea teritorială maximă din istoria sa, 295.641 km2 (în timp ce în prezent extinderea teritorială a României este de 238.397 km2).

România Mare a existat în această formă până în 1940. Ca urmare a Pactului Ribbentrop-Molotov din 1939 - ultimatumul sovietic de „retrocedare imediată a Basarabiei și a Bucovinei de nord" (26 iunie 1940) și Dictatul de la Viena (30 august 1940) - România a pierdut o treime din țară fără să fi tras un foc de armă [4]. Termenul nu a fost niciodată denumirea oficială a statului român, nefiind înscris în constituție.

Sper sa te ajute. E luat după Wikipedia

| UnderPressure explică (pentru Nica_Bianca_1972):

Nu ma ajuta.
Auzisem ca undeva prin anii 1970, 1971.
Oricum, multumesc.

| Darkmagic a răspuns (pentru UnderPressure):

Ultima "achizitie" nu e tocmai un teritoriu.
Haga, 2009 - aprox. 8000 km. patrati din platoul continental al Marii Negre.
De atunci, e o cearta si un vuiet continuu, pentru resursele din zona respectiva...dar uitasem ca ne aflam pe site-ul: "Mari romani". big grin

In perioada de care amintesti tu, s-a schimbat modul de calcul cadastral, Romania nu a castigat atunci teritorial, decat pe hartie.